RENGARENK FESTİVAL

Edirne Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Uluslararası Edirne 23 Nisan Çocuk Bilim Festivali’nin ikinci gününde çocuklar, Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi’ndeki etkinlikler ile doyasıya eğlendi. Çok sayıda çocuğun ilgi gösterdiği festival, renkli görüntülere sahne oldu. Uluslararası Edirne 23 Nisan Çocuk Bilim Festivali, Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi’ndeki Çocuk Şenliği ile devam etti. Şenliklere katılan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Esra Gürkan Yıl içerisinde müzede düzenlenen kurslara katılan çocuklara kurs bitirme sertifikaları takdim etti.


Burada bir konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tüm Edirnelilerin TBMM’nin kuruluşunun 102. Yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. Uluslararası Edirne 23 Nisan Çocuk Bilim Festivali’ni bu yıl ilk defa düzenlediklerini ifade eden Gürkan, “Edirne Belediyesi olarak, 2 yılın ardından hem Edirneliler ile hem çocuklarımız ile hem de dünyanın dört bir yanından gelen ülkelerin, milletlerin çocuklarıyla bir aradayız. Sevinçliyiz, gururluyuz ve heyecanlıyız. Festivalimizin ismi Edirne 23 Nisan Çocuk Bilim Festivali. Özellikle bunu koyduk. Şenliğin ismine özellikle bilim şenliği dedik. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi akla ve bilime dayanmayan hiçbir şey başarılı ve kalıcı olamaz. Biz yolumuzu, rotamızı Atatürk’ün izinden giderek seçtik. Ve bunu yaşamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Var olsun Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri. Var olsun büyük Türk devletti, yaşasın büyük Türkiye Cumhuriyeti. Ne mutlu Türküm diyene!” ifadelerine yer verdi.


Daha sonra Edirne Belediyesi Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencilerinin bale ve dans gösterisi, Octopus Jimnastik Kulübü öğrencilerinin jimnastik gösterisi, ve halk oyunları ekiplerinin gösterileri Edirneliler ile buluştu. Gösteriler büyük bir ilgiyle izlendi. Şenlikler, ‘Adam Olacak Çocuk’ programıyla devam etti. Çocuklar sahneye çıkarak, en güzel şarkılarını, şiirlerini 23 Nisan için söyledi.