GÜRKAN, “ÇOCUKLARIMIZA SÖZ VERMİŞTİK, 23 NİSAN’I DOLU DOLU KUTLUYORUZ”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, tüm Edirnelilerin ve tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak, “Pandemi döneminde çocuklarımıza söz vermiştik. Bu yıl 23 Nisan’ı Edirne’de dolu dolu kutluyoruz, aynı heyecan, aynı coşku ve aynı gururla” dedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 102. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı’nı kutlayan Belediye Başkanı Recep Gürkan, yayınladığı mesajda şunları söyledi:
“23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin açıldığı ve böylelikle ulusal egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun tüm dünyaya duyurulduğu, Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarihtir.


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kapılarını açarak, 23 Nisan’ı tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir. Hiç kuşkusuz ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulan yeni Türk Devleti, bağımsızlık ve egemenliğini TBMM’nin açılışı ile taçlandırmış; milletin iradesinin üstünde hiçbir gücün olmadığını tüm dünyaya ilan etmiştir. 23 Nisan, ayrıca çocuklara armağan edilen tek evrensel bayramdır. Bu milletin en değerli varlıkları olan çocuklara armağan edilen bu bayramı maalesef son iki yıldır, pandemi nedeniyle evlerimizde kutlamak zorunda kaldık. Geçtiğimiz yıl çocuklarımıza, pandemi bittiğinde 23 Nisan’ı Edirne’nin sokaklarında, parklarında coşkuyla kutlayacağız diye bir söz vermiştik. Pandeminin etkisini kaybetmesi ve normalleşme süreciyle birlikte 2 yılın ardından bu yıl 23 Nisan’ı hep birlikte, birlik ve beraberlik içerisinde kutlamanın mutluluğunu yaşayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, demokrasinin, aziz Türk Milleti’nin bağımsızlığının ve egemenliğinin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 102. kuruluş yıldönümünde, tüm hemşerilerimin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, bu anlamlı günü tüm dünya çocuklarına armağan eden Büyük Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum”