AVUKATLAR GÜNÜ KUTLANDI

5 Nisan Avukatlar Günü Edirne’de törenlerle kutlandı. Edirne Barosu Başkanı Avukat Tacettin Sivrikaya, Adaletin gerçekleşmesi için bıkmadan, usanmadan, hukuktan ayrılmadan sabırla mücadele edeceklerini söyleyerek, “Barış ve Adalet yolunda yürümeye devam edeceğiz. Yolumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur” dedi.
5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Edirne’de Atatürk Anıt önünde çelenk sunma töreni düzenlendi. Törene Edirne Barosu Başkanı Avukat Tacettin Sivrikaya’nın yanı sıra Edirne Barosu’na kayıtlı avukatlar katıldı.


Törende Baro Başkanı Sivrikaya tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu’nda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Edirne Barosu Başkanı Av. Tacettin Sivrikaya, burada yaptığı konuşmada avukatların toplumsal barışın teminatı olduğunu belirtti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline değinen Sivrikaya,
“Bu yüzyılda böyle bir kanlı savaşın yaşanması insanlık için büyük bir utançtır” dedi.
Sivrikaya, “Türkiye Barolar Birliği tarafından hazırlanan ve 81 ilin Baro Başkanı tarafından imzalan ortak metinde de belirtildiği üzere; Yargı Bağımsızlığına, Avukatlara Yönelik Şiddete, Avukatlık Ücretlerine, Kamu Avukatlarına, Hukuk Fakültelerinin Sayısına ve Hukuk Eğitiminin Niteliğine, Bağlı Çalışan Avukatların Özlük Haklarına, Stajyer Avukatların Sorunlarına, Yurttaşların Adalete Erişiminin Önündeki Engellere, Çoklu Baro Düzenlemesine ilişkin sorunlar dile getirildi, çözüm yönünde ortaya konulacak irade vurgulandı. Bu sorunları yıllardır yaşıyoruz, yine bu sorunlara karşı ortaya konulan çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi için tüm meslektaşlarımızın, yurttaşlarımız ile birlikte çaba göstereceğinden ve bir gün bu sorunların ortadan kalktığını göreceğimize inancımız tamdır.


Ben, size bugün Avukatlık mesleğinin başka bir özelliğinden bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz üzere, 41 gündür Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile başlayan bir savası üzülerek izliyoruz. Bu yüzyılda böyle bir kanlı savaşın yaşanması insanlık için büyük bir utançtır.
Toplumsal yaşamda, bireylerin birbiriyle, kurumlarla ve Devlet ile yine kurumların birbirleriyle sorunlar yaşadığını, bazen bu sorunların gitgide büyüdüğünü, bazen çatışmalara dönüştüğünü görürüz. Bu toplumsal huzursuzluk, ekonomik sıkıntıların arttığı dönemlerde katlanarak büyür, istenmeyen sonuçlara yol açabilir. İşte bu durumda hukuk ve adalet arayışı karşımıza çıkar. Avukatlar üstlendikleri toplumsal rol gereği yaşanan bu sosyal ve ekonomik sorunların adalet içinde çözülmesinin önünü açarlar, adaletin ve barışın sağlanması için görev yaparlar. Toplumsal barışın teminatıdır Avukatlar.
Avukatın olmadığı bir toplumda adaletten, adaletin gerçekleşmediği bir toplumda barıştan bahsetmenin mümkün olmadığını düşünüyorum.
Avukatlık mesleği aynı zamanda sabır mesleğidir. Adaletin gerçekleşmesi için bıkmadan, usanmadan, hukuktan ayrılmadan sabırla mücadele ederiz. Sabırla adaletin gerçekleşmesine katkı sağlarız.
Biz Avukatlar, Barış ve Adalet yolunda yürümeye devam edeceğiz. Yolumuz, “Yurtta Barış Dünyada Barış” diyen, bundan 86 yıl önce üstün öngörüsü ve barışa olan inancıyla, mimarı olduğu “Montrö Boğazlar Sözleşmesi” ile bugün Karadeniz’in kan gölü olmasını önleyen, gözü ve yüreği halen üzerimizde olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur. Bu vesile ile kendisini bir kez daha özlem, şükran ve rahmet ile anıyorum.” dedi.