EDİRNE’DE TARİHİ MECLİS

Edirne Belediye Meclisi, Mart Ayı Olağan Toplantısı’nda 2022 Edirne Yılı kapsamında iade-i ziyarette bulunan İl Genel Meclisi Üyelerini ağırladı. Edirne Belediye Meclisi Mart Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Edirne Belediye Meclisi, Mart Ayı Olağan Toplantısı’nda ayrıca 2022 Edirne Yılı kapsamında iade-i ziyarette bulunan İl Genel Meclisi Üyelerini de ağırladı. İl Genel Meclisi Üyeleri’ne hoş geldiniz, diyen Gürkan, tarihi bir oturumun gerçekleştiğini belirtti. 2022 Yılı Edirne Eylem Planı’nı kamuoyu ile paylaştıklarını belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Ağırlıklı olarak bu uygulamaların birçoğu bahar ve yaz aylarına denk geliyor. 14 başlıkta 168 etkinlik planladık.

Ama her plan gibi her an yenilenebilir, eklemeler, çıkarmalar yapılabilir. Sizlerle birlikte bu kentin, bu şehrin ve bu ilin halk tarafından seçilmiş temsilcileri olarak, 2022 yılında, Edirne’nin kurtuluşunun 100. yılında Edirne’mizi en iyi şekilde tanıtmak için gayretlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.


Daha sonra söz alan İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, aldıkları Belediye Meclis Kararı ile 2022 yılını Edirne Yılı ilan eden Belediye Meclis Üyelerine teşekkür ederek, “Edirne’ye yeni bir misyon ve bizlere de yeni bir vizyon oluşturdunuz” dedi. Edirne’nin tarihin her döneminde önemli yerleşim yerlerinden biri olduğuna dikkat çeken Geçmiş, konuşmasında Edirne’nin tarihi, kültürü, stratejik önemi hakkında bilgiler verdi.
İl Genel Meclisi İYİ Parti Grup Başkanı Hüseyin Erbay da burada yaptığı konuşmada 2022 Yılı’nın Edirne için hayırlı olmasını dileyerek, bu kararda imzası olan ve Edirne’nin tanıtımı için katkıda bulunan herkese teşekkür etti. Edirne Belediyesi’ne iade-i ziyaret için geldiklerini aktaran İl Genel Meclisi AK Parti Grup Başkanı Nedret Akbulut da 2022 yılını Edirne Yılı olarak ilan ettiği için Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı kutladığını aktardı. Akbulut, ayrıca AK Parti Grubu olarak, Edirne ile ilgili her konuda üzerlerine düşen tüm vazifeleri yerine getirmeye hazır olduklarını söyledi. İl Genel Meclisi CHP Grup Başkanı Şenol Kılıç’ta Belediye Başkanı Recep Gürkan’a ve Belediye Meclisi Üyelerine konukseverlikleri için teşekkür ederek, “Edirne Yılı ilanı çok kıymetli ve önemli bir karar. Bu kararın tam olarak hedefine ulaşabilmesi için ayrımsız tüm kesimlerim, tüm Edirne halkının bu kararın öneminin farkına vararak, dayanışma içerisinde çalışması gerekti. Hepimiz bu il için ne yapabiliriz, düşüncesiyle hareket etmeliyiz. En büyük güç halktır. Halk inanırsa imkansızları bile başarır” ifadelerine yer verdi.


Belediye Meclisi Ak Parti Grup Başkanı Mehmet Çapoğlu da “2022 Edirne Yılı bizim için çok önemli. 2 rakamının bizim dilimizde, hesaplarımızdaki yeri bir başka. İkiye bölünmek, ikiye ayrılmak, ikiye parçalanmak… Ama bu 2 bizi birleştirdi aslında bizi bir yaptı. O yüzden çok mutluyum” ifadelerine yer verdi. Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanı Necamettin Attay da “Ne yaparsak az, Edirne için” diyerek, dünyadaki kendi kendini yenileyen 3 körfezden biri olan Saros Körfezinde yapılmasını planlanan SRU Doğalgaz Limanı ve Kara Boru Hattı Projesi’ne dikkat çekti. Attay, “Şehrimizi sadece beton yapıyla güzelleştiremeyiz. Doğal güzelliklerimizi korumalıyız” ifadelerine yer verdi. Belediye Meclisi MHP Grup Başkanı İsmail Demirhan da İl Genel Meclisi Üyelerine hoş geldiniz, diyerek, “2022 Edirne Yılı’nda yapılacak olan etkinliklere hepimiz sahip çıkalım. Hepimiz taşın altına elimizi koyalım. Ortaya güzel bir şeyler çıksın. Torunlarımız ve çocuklarımız bunları anlatsın istiyorum” ifadelerine yer verdi.

Belediye Meclisi CHP Grup Başkanı Selçuk Çakır da “2022 Edirne Yılı’mız kutlu olsun. Sizleri Belediyemizin ana kapısında karşıladık. Ana kapının karşında da muhteşem Selimiye vardı. Mimar Sinan bu eserleri için ‘Dünya durdukça, eserlerimi gören zevk sahiplerinin, çabamın ciddiyetini göz önünde bulundurarak hayırlı dualarla anacaklarını umarım’ sözüyle büyük bir iddia koyuyor. Dünya durdukça benim eserlerim duracak iddiası. Bu muazzam bir şey. İşte sizi böyle şahane bir eserin önündeki düzenleme alanından aldık. Şuan şantiye ama çok kısa sürede tüm faaliyetlerin yapılacağı, belki Trakya’nın en büyük düzenlenmiş alanlarından biri olacaktır. Bu anlamda onurluyuz” diyerek, 2022 Edirne Yılı’na katkıda bulunan herkese teşekkür etti.


DANIŞMA KURULU’NUN BAŞKANLIĞINI PROF. DR. OSMAN İNCİ YAPACAK
Edirne’nin şehirlerin sultanı, sultanların şehri olduğunu belirten Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Muhteşem bir şehir, olağanüstü bir şehir. İnsanıyla, doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle… Bu şehirde yaşıyor olmaktan ve bu şehirde halkın oylarıyla görevlere gelmekten onur duyuyoruz. Bu bizim için evlatlarımıza, torunlarımıza bırakacağımız en büyük miras. Bu kutsal görevleri yaparken, Edirne’nin ve Edirnelilerin geleceği için önemli işler yapmak ve önemli kararlara imza atmak istiyoruz. Kuşkusuz demokrasinin de bir gereği olarak bu bazen beğenilir, bazen eksik bulunur, bazen karşı çıkılır ama seçilmiş hiç kimsenin Edirne ile ilgili kötü bir şey yapayım düşüncesi asla ve asla olmamıştır ve olamaz. Bazen imkansızlıklar olur, yetersizlikler olur ama sonuç hep ileriye taşımak ileriye götürmektir. Bu yıl bizim için çok önemli, değerli ve anlamlı bir yıl. Son 200 yılda 4 kez büyük işgal görmüş bu şehrin ve bu milletin son kurtuluşunun ve inşallah sonsuza kadar kurtuluşunun 100. yılı. Bu bizim için çok değerli. 25 Kasım 2022’de şehrimizin kurtuluşunun 100. yılını ve sonsuza kadar kurtuluşunun da 100. yılını kutlayacağız. Bu bağlamda kentimize bir anıt kazandırmak istiyoruz. Kurtuluşumuzun 100. Yıl Anıtı. Tabi nasıl bir şey olacak, nasıl bir formu olacak, onu biz değil bu kentte yaşayan herkes beraber karar verecek. Bununla ilgili bir düzenleme kurulu oluşturuyoruz. Önceki dönem Trakya Üniversitesi’nin rektörü Sayın Prof. Dr. Osman İnci’ye bu kurulun başkanlığını yapmayı teklif ettim. O da mutlulukla kabul ettiğini iletti. Kurulda da kentimizin çeşitli paydaşlarından, bilim insanlarından, fikir insanlarından ve sanat insanlarından, teknik arkadaşlardan da uzmanlar olacak. Bu şehrin insanlarının gurur duyacağı bir 2022 yılı Edirne’si yaşatmak istiyoruz” diye konuştu.


BELEDİYENİN KURULUŞUNUN 155. YILI KUTLANACAK
2022 yılının aynı zamanda Edirne Belediyesi’nin kuruluşunun da 155. yılı olduğuna dikkat çeken Gürkan, “Edirne Belediyesi, bu yıl itibariyle 155 yaşına giriyor. Türkiye’de belediyeciliğin başlamasıyla birlikte ilk kurulan Belediyelerden birisi. 13 Mart 1867’de kurulmuş Edirne Belediyesi. 13 Mart Pazara denk geldiği için 14 Mart’ta, Belediye Nikah Salonu’nda ilk kez kuruluş yıldönümünü kutlayacağız. O gün bir sempozyum ile Edirne Belediyesi’nin kuruluşu ve tarihçesi hakkında meclis üyelerimizi, çalışanlarımızı ve Edirnelileri bilgilendireceğiz” dedi.

Tarihi Edirne Belediye Binası’nın tarihi ve yapımı hakkında da bilgi veren Gürkan, Tarihi Edirne Binası’nın da 122. yılını kutladıklarını söyledi.

Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Üyelerine seslenen Gürkan, “Edirne için beraber çalıştık. Edirne için beraber çalışamaya ve beraber üretmeye devam edeceğiz” dedi.

MELDA DERNEKÇİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Dünya beşinciliği, Avrupa Üçüncülüğü ve 9 Türkiye Şampiyonluğu gibi birçok başarı elde eden Milli Takım Güreşçisi, Edirne Belediyesi’nin ilk kadın güreşçisi, Edirneli Melda Dernekçi, elde ettiği bu başarılarda dolayı belediye meclisinin aldığı kararla tam altınla ödüllendirildi.
Sporcuya ödülünü takdim eden Başkan Gürkan, “Önümüzdeki hafta Salı günü 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Bu bağlamda da Melda’nın çok önemli bir örnek olduğunu düşünüyorum. Kadın istediğinde güreşte dahil her şeyi başarabileceğinin en somut örneği” diyerek, Melda Dernekçi’yi tebrik etti. Belediye Meclisi’nde görev yapan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Pınar Ersaçmış, İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mevlüde Baş ve CHP Belediye Meclis Üyesi Filiz Gencan Akın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle söz alarak, meclis kürsüsünden kadına yönelik işlenen şiddette ve kadın haklarına dikkat çekti. Belediye Meclisi daha sonra 11 gündem içi olmak üzere toplam 15 maddeyi görüştü.