ALTUNHAN ““HAVA, DENİZ VE DEMİRYOLUNA VARDA KARAYOLUNA NEDEN YOK”

Altunhan Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve 643.Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağası Mustafa Altunhan; “Son dönemde mazota gelen yüksek zamlardan dolayı, Edirne Otogarında faaliyet gösteren kendi şirketine ait 25’e yakın otobüsün plakalarını sökmeye başladıklarını ifade etti.

“DEVLETİMİZ BİZE SAHİP ÇIKSIN”

Pandeminin başlangıcı olan 2020 yılından bu yana, bir çok otobüs firmasında olduğu gibi Altunhan Şirketler Grubuna ait,  milyonlarca lira değerindeki Onlarca otobüsün sefere çıkamadığını ifade eden Altunhan;  Bu gördüğünüz otobüsler  2020 yılından bu yan yani pandemi başladığından  beri sabrediyoruz. İşlerimiz açılır, piyasa düzelir, ekonomi düzelir diye umut içinde bekledik.  Gün geçtikçe her gün mazota, yedek parçaya, yazıhanelerdeki masrafları tutunda elektrik faturalarına kadar, lastik giderlerine, özel ikramlara kadar sayamayacağımız kadar çok giderimiz var. Ben buradan devletimizden  bize sahip çıkmalarını istirham ediyorum.

“HAVAYA, DENİZE,DEMİRYOLUNA VARDA KARAYOLUNA NEDEN YOK”

Hava yollarına, demir yollarına, deniz taşımacılığına sahip çıkıyorlar, ucuz mazot veriyorlar. Ama maalesef karada olan biz otobüsçülere, kamyoncu ve tırcılara hiç destek vermiyorlar.  Biz artık son noktaya geldik. Buradan devletimizden rica ediyorum.  Gördüğünüz gibi şu anda otobüslerimizin plakalarını söküyoruz.  Yatan arabalarımıza yıllardan beri sigorta ödüyoruz. Sigorta şirketleri hiç olmazsa çalışmayan yatan arabalara bir istisna gösterse.  Ama hiç kimse elini taşın altına sokmuyor. Kimse karada olan taşımacılara yardım elini uzatmıyor.  Ben kendimi kara taşımacılığı olarak yapan birisi olarak görüyorum. Hakikaten çok zor günler geçiriyoruz.

“OTOBÜSLERİMİZİN PLAKALaRINI SÖKÜYORUZ”

Türkiye’de hiç kimse anlamayacak ve Bütün otobüsler kenara çekilecek. Bakın bu otobüsleri satmaya kalkıyorsunuz satamıyorsunuz. Çünkü para yapmıyor.  Şu anda 20-25 civarında otobüsümüzün plakasını söküyoruz.  İleriki günlerde de böyle giderse bu sayı artacaktır. Bu plakaları sökerken de işten kimseyi çıkarmadığımızı ifade etmek istiyorum.  Başka iş kollarımız var, oraya transfer ediyoruz. Bu gidiş iyi bir gidiş değildir.  Sonu karanlık gözüküyor. Bir an önce devletimizin kara taşımacılarına sahip çıkması lazım. Ben canı yanan bir işadamıyım. Canımız yanmasın diye devletimiz bize sahip çıksın.  Devletimiz çok büyük bir devlettir. Bizi yalnız bırakmasın.

“PAHALILIKTAN NE GÜCÜMÜZ KALDI, NEDE  SEHAYAT EDECEK YOLCU”

Şehirler arası sefer sayılarında bir aksama yaşanmadığını ifade eden Altunhan; “İnsanlar artık seyahat edemiyor.  Çünkü fiyatlar yüksek.  Bakın Edirne – İstanbul arası yolculuk ücreti 120 TL. Bu rakam çok fazla. Korkunç bir fiyat. Bakın biz litresini 4 liradan aldığımız mazotla 60 TL’ye yolcu taşıyorduk. Şimdi  mazot 16 liraya dayandı. Bakın bir otobüsün kontağını açtığı andan itibaren İstanbul’a  gidiş ve geliş masrafı 4 bin 500 TL’dir.  4500 liralık yolcu bulacağız ki, üzeri bize kar kalacak.  İnanın bazı seferlerde 1000-1500 TL gibi rakamlar cepten gidiyor. Mesela Antalya’ya gidip gelen aracımız 4-5 bin lira civarında zarar ediyor. Biz bu zararlara şu anda katlanıyoruz. Ama bu ne kadar sürecek.  Bakın bundan sonra artık biz kesinlikle otobüs yenileyemeyiz. Artık böyle bir şansımız yok ve kalmadı.  Bakın bu otobüsümüz şu anda satsanız para yapmıyor. Ama yenisini almaya kalktığınız anda  5 Milyon lira. Bundan sonra  artık ileride  göreceksiniz İran, Afganistan, Irak gibi  herkes  eski otobüslerle taşımacılık yapacak.”dedi.