UZUNKÖPRÜ’de ADALET HEYKELİNE SALDIRI

Uzunköprü ilçesinde Hükümet Konağı arkasında Adalet meydanında bulunan Adalet Heykeline gerçekleşen saldırı ile ilgili olay yerinde açıklama yapan Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan; “Samsun’da yapılan saldırı ve aynı gün içerinde Uzunköprü ilçemizde Adalet meydanında bulunan Adalet Anıtına yapılan saldırı bizi son derece kaygılandırdı. Biz aynı zamanda aşağıda bulunan Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Heykeli’nde de nöbet tuttuk ve tutmaya devam edeceğiz.” dedi.


Olayla ilgili bilgi veren Başkan Becan “Maalesef dün gece saat 24.00 sularında şu anda içinde bulunduğumuz Adalet meydanında bulunan Adalet heykelimiz saldırıya uğradı. Deyim yerindeyse kundaklandı. İşin garip tarafı ben, Samsun’da yaşanan Mustafa Kemal Atatürk Anıtına karşı gerçekleştirilen saldırı ile ilgili bir kınama mesajı yayınladığım esnada bu saldırı gerçekleşti. İtfaiyemize gelen ihbarla arkadaşlarım beni bilgilendirdi. Hemen 5 dakika sonra olay yerine geldik, Adalet heykelimiz yeni söndürülmüştü. Emniyet Müdürlüğü ve emniyet mensuplarımızla irtibat halindeyiz. Şu anda 2 gözaltı var. 3.ncü bir şüpheliden de bahsediliyor. Bizde Uzunköprü Belediyesi olarak Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Faillerin bir an önce açığa çıkmasını istiyoruz. Üzücü olan tarafı da şudur. Hepiniz biliyorsunuz ki Uzunköprü’müzün yani tarihi Taş köprü girişinde “Hürriyet Anıtı”mız var. 1908 yılında dikilen bu anıtın 4 Hürriyet, Adalet, Eşitlik ve Özgürlük yazıyor. Kardeşlik yazıyor. Daha 1908 yılında bu adalet duygusunu, özgürlük duygusunu hisselleştirmiş olan Uzunköprülülere karşı bu menfur saldırıyı kınamamak elde değil. Bugün geldiğimiz noktada yıl 2022 ve Adalet Heykeli yanıyor. Gerçekten kaygılanmamak mümkün değil. Sorumluların bir an önce yargılanmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz.


BU SALDIRILAR BİZİ SON DERECE KAYGILANDIRDI.”
Samsun’da yapılan saldırı ve aynı gün içerinde Uzunköprü ilçemizde Adalet meydanında bulunan Adalet Anıtına yapılan saldırı bizi son derece kaygılandırdı. Biz aynı zamanda aşağıda bulunan Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Heykeli’nde de nöbet tuttuk ve Nöbet tutmaya devam edeceğiz.” dedi. Menfur bir saldırı sonucu yakılarak kundaklanan Adalet Heykelinin onarımı ile ilgili de bilgi veren Başkan Özlem Becan; “Genel Merkezimiz ve Genel Başkan Yardımcılarımızla da yaptığımız görüşme sonrasında en kısa zamanda Adalet Heykelinin daha büyüğünü Adalet Meydanına dikeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Şu anda Adalet heykelinin önünde görmüş olduğunuz terazi bir gün herkesi tartacak.” dedi.
VALİLİK’TEN AÇIKLAMA
Uzunköprü ilçesinde Hükümet Konağı arkasında bulunan Adalet Heykeline gerçekleşen saldırı ile ilgili Edirne Valiliği tarafından yapılan açıklamada; “03.02.2022 günü saat 23.55 sıralarında Uzunköprü ilçemizde Hükümet Konağı arkasında bulunan Adalet Heykelinin yandığının öğrenilmesi üzerine itfaiye ekiplerince kısa sürede yangına müdahale edilmiş ve yangın tamamen söndürülmüştür. Olaya ilişkin yapılan tahkikatta kamera kayıtlarının incelenmesi sonucu 2 şüpheli şahıs tespit edilmiş ve Savcı talimatı ile gözaltına alınmış olup işlemleri devam etmektedir.” Denildi.