47 yıllık torna ustası Varsavaş Yılın Ahisi Seçildi

Edirne 1.Küçük Sanayi Sitesinde  1974 yılından bu yana Torna Ustası olarak faaliyet gösteren   Adnan Varsavaş  Yılın Ahisi seçildi.

Her yıl Eylül’ün ikinci haftasında kutlanan “Ahilik Haftası” kutlamaları kapsamında başkanlığın önerisi ve İl Kutlama Komitesince alınan kararla kentte yılın ahisi olarak belirlenen isim Torna Ustası Adnan Varsavaş oldu.

Mesleğe 1974 yılında başladığını ifade eden Varsavaş, İşyerinde her türlü Tona – tesviye ve kaynak işleri yaptığını ifade ederek; “Kalfalığım ve çıraklığıma Ustam Halil Gümülcüneli yanında başladım. 1979 yılında ise Edirne Eski Sanayi sitesinde dükkanımı açtım. 3 tane yetişmiş kalfalarım var. Şu anda hala tornalarınla beraber çalışmaktadırlar. Şu anda Farklı yerlerde çalışan çok kişiyi yetiştirdim. Her zaman da gelirler elimi öperler. Hakikaten çok duygulandım. İnşallah her ustamıza bu duyguyu yaşamak nasip olur. Beni yılın Ahisi seçen komitemize ve ilimizin tüm kuruluşlarına teşekkür ediyorum. “dedi.

Haber: Necmi Engin

KUTLAMLAR  13 EYLÜL PAZARTESİ BAŞLIYOR..

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun yaptığı açıklamada; 34. AHİLİK HAFTASININ 13-19 EYLÜL tarihleri arasında gerçekleşecek bir dizi etkinliklerle kutlanacağını söyledi. Ahiliğin temel amacının, zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkileri kurarak ‘’sosyal adaleti’’ gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Altun; “İyi bir teşkilatlanma ve eğitimle bu amaca ulaşan ahilikte; yamak, çırak, kalfa ve usta arasında değişmez bir hiyerarşi vardır. Belirli aşamalardan sonra kişiler bir üst basamağa çıkabilirler. En üst basamakta herkesin saygısını kazanmış bir Ahi Baba vardır. Ahilik yarı göçebe Türkmenlerin yerleşik hayata geçmelerinde önemli rol oynamıştır. Esnaf ve zanaatkârlar kesiminde önemli yer tutan ahilik, gerek ruh ve gerekse kurumları ile bugün halen yaşamaktadır. Bugün esnaf sanatkârlar kesimi açısından öneme sahip olan, halk bankası, kefalet kooperatifleri, BAĞ-KUR gibi kuruluşlar ile Tüketici Kanunu dahil günümüzün birçok Kanunu ve mevzuatının kökleri Ahilik teşkilatındaki kural ve kurullara dayanmaktadır. Ahilik Haftası çalışmalarına ışık tutmak, Ahilik kültürünün tanınması, gelecek nesillere aktarılması amacıyla 13-19 Eylül tarihleri arasında AHİLİK HAFTASI Kutlamalarını gerçekleştireceğiz.” dedi.

13 Eylül 2021 Pazartesi başlayacak olan AHİLİK HAFTASI Kutlama programı şöyle:

1. Gün / 13 Eylül 2021 Pazartesi
Edirne 25 Kasım stadyumu önünden saat: 11.00’de esnaf temsilcileri ve ilgili kurum temsilcileri ile birlikte Edirne Bandosu eşliğinde Esnafı selâmlayarak yürüyüş gerçekleşecek ve esnaf Ahilik Haftasına davet edilecek.

2.gün / 14 Eylül 2021 Salı
Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun ve Esnaf Sanatkarlar Sivil Müdürü Serhat Dayıoğlu’nun konuşmacı olarak katılacağı Radyo/ TV programlarında “AHİLİĞİN DÜNÜ ve GÜNÜMÜZE YANSIMALARI” konuşulacak.

3.Gün / 15 Eylül 2021 Çarşamba
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığınca oluşturulacak heyet ile ilimizde faaliyet gösteren esnaflara ziyaret gerçekleşecek.

4.Gün / 16 Eylül 2021 Perşembe
Ticaret İl Müdürlüğü ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından saat: 11.00’de Atatürk Anıtı önünde ŞED KUŞANMA TÖRENİ gerçekleşecek.
Daha sonra ilimizdeki Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatiflerinin Saraçlar Caddesinde 3 gün sürecek olan standları ziyaret edilecek.

5.Gün / 17 Eylül 2021 Cuma
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Üç Şerefeli Camide mevlid okutulacak.