YAVER TETİK“ALATYAPI VE ASFALTLAMA ÇALIŞMALARIMIZ HIZLA DEVAM EDİYOR”

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik düzenlediği basın toplantısında Altyapı çalışmalarının planlandığı gibi herhangi bir aksama yaşanmadan devam ettiğini söyledi. Belediye Başkan Yardımcı Hüsnü Güler ve Edirne Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Ayhan Özer’in katılım sağladığı, Edirne Belediye Meclis Salonunda düzenlenen Basın Toplantısında Konuşan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Yaver Tetik; “Bugüne kadar İçme suyu ile ilgili yapılan çalışmalara % 40’a, Atık Su çalışmalarında %76, Yağmur suyu çalışmalarında ise % 45 oranında bir mesafe kat ettik.


“ASFALTLAMA ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR”
Belediyemizin olanakları ile bu yaz döneminde 25 bin ton asfalt çalışması yapılmış ve Kasım Ayı ortalarına kadar da 40 bin ton asfalt yapmayı planlamaktayız. Temiz su çalışmalarımız Karaağaç ve İstasyon mahallelerimizde tamamlanmış, Kocasinan, Fatih, Şükrüpaşa ve 1. Murat mahallelerimizde devam etmektedir.”dedi.

“Son günlerde 1980’li yıllardan kalma borularda Su Patlakları yaşanmaktadır”
Son haftalarda yaşanan su patlaklarına da değinen Tetik; “Son günlerde yeni yerleşim dediğimiz bölgelerimizde ana taşıyıcı borularımızda 22 Ağustos Pazar günü olduğu gibi su patlakları meydana gelmiştir. Bu patlayan borular 1980’li yıllarda döşenmiş ve asbestli borulardır. Şebekemizde yaklaşık % 50 civarında asbestli borumuz mevcuttur. Bu asbestli boruların esneklik özelliği olmadığından en ufak darbelere ve basınca karşı borular zayıf yerinden kırılmakta ve patlak oluşmaktadır. Asbest boru patlakları genellikle şehrimizin düşük kotta bulunan mahallerinde oluşmaktadır.” dedi.


“% 50 seviyesinde olan Kayıp su Kaçağı % 35’lere düştü”
Edirne’de altyapı çalışmaları öncesinde su kayıp kaçağının % 50 seviyelerinde olduğuna dikkat çeken Tetik; “ Temiz su ve altyapısı bitmiş olan cadde ve sokaklardaki hatları tamamlanmış hdp borularını site bina ve benzeri yerlerin branşman bağlantıları yapıldıktan sonra Ana kolektör taşıyıcı özelliği olmayan asbest branşman boruları iptal edilmiştir. İçme suyunun yeni tesisat hatlarının yaklaşık olarak % 40’ı tamamlanmıştır. Bu işlemlerle kayıp kaçak oranımız % 35’lere düşmüştür. Kayıp kaçak oranındaki % 15’lik lehte azalma mevcut asbest borularındaki basıncı arttırmaktadır. Altyapı çalışmalarında kırılan boruların suları kesilmekte ve işlem bitince sisteme su verilmektedir. Su verilme işlemi yavaş yavaş yapılmasına rağmen asbest borular içerisindeki hava eskiden binaların su depolarından atılırken yeni döşenen boruların olduğu bölgelerde ki hava yeterli derecede tahliye edilememektedir. Bu işlemde kolektör görevi gören eski asbestli boruların patlamasına neden olmaktadır. Bundan dolayı çok üzgünüz. Tesisatta kullandığımız hdp boruları yüksek ısıda eritilebilen kimyasal ve çatlak ilerleme direnci çok yüksek olan hammadde il üretilmektedir. Proje koşullarına göre 50 ila 100 yıl arasında servis ömrüne sahiptir. Bu borularda korozyon, herhangi bir pas ve mikroorganizma oluşmaz. Bu da uzun ömürlü olmasına imkan verir. HDP borular ani basınç nedeniyle esnek olmalarından dolayı etkilenmezler. – 50 ila +60 derce sıcaklık oranında güvenle kullanılmaktadırlar. Depremlerden de en az etkilenmektedirler.” dedi.


“TÜM SIKINTILARIN BİTMESİNE AZ KALDI”
Yeni sisteme geçildiği andan itibaren eski boruların kullanımının sona ereceğini ifade eden Tetik; “Dolayısıyla bu sıkıntılar bitecektir. Çocuklarımıza ve torunlarımıza sağlıklı bir içme suyu sağlamanın mutluluğunu hep birlikte yaşayacağız. Çalışmalarımız son hızıyla devam etmektedir.” dedi.
Daha sonra Edirne Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürü Ayhan Özer Altyapı Çalışmaları ile ilgili slayt gösterisi eşliğinde bilgi verdi. Özer konuşmasında, “Edirne’nin içme suyu şebekesi Mimar Sinan döneminden başlamaktadır. Daha önceki yıllarda bu sistemi devre dışı bırakmıştık zaten. Edirne’de ilk defa planlı bir su şebekesi yapımı için 1934 yılında bir Fransız firması tarafından yapılmıştır. Daha sonra 1966 yılında bir şebeke yenilenmesi oluyor. 1966 yılından itibaren asbest borular Edirne’deki şebekelerde kullanılmaya başlıyor. 1986 yılında da bir yenilenme çalışması oluyor ve yine asbestli borular şebekede kullanılmaya devam ediyor. Şu an şebekenin yaklaşık olarak %50 si asbest borulardan oluşmaktadır. Bu borulardan dolayı çok fazla su kayıpları yaşanmaktadır. Şebekedeki ömürleri çok eskidir ve ekonomik ömürlerini tamamlamışlardır. Bundan dolayı da su patlakları yaşanmaktadır. Şu andaki devam eden altyapı çalışmamızla asbestli boruları büyük bir hızla kaldırıp yeniliyoruz. Halkımıza suyu sağlıklı ve kaliteli bir şekilde ulaştıracağız. Edirne’nin içme suyu ihtiyacını Kayalı ve Süloğlu barajından karşılamaktayız. Şu anda mevcut şebekenin içme suyu ihtiyacı Kayalıköy Barajından karşılanmaktadır.” dedi