Alİ GÜRBÜZ’DEN GÜRKAN’A ZİYARET

660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Ali Gürbüz, Edirne’den ayrılmadan önce ‘geleneksel veda’ ziyaretini Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yaptı. Ali Gürbüz burada yaptığı açıklamada hedefinin babasının yarım kalan hikayesini mutlu sonla tamamlamak olduğunu söyledi. 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanlık final güreşinde rakibi İsmail Koç’u mağlup ederek, ardı ardına ikinci altın kemere uzanan Ali Gürbüz, 2021 yılı Türkiye Cumhuriyeti Başpehlivanı oldu. Ali Gürbüz, şehirden ayrılmadan önce geleneksel ‘veda’ ziyaretini Belediye Başkanı Gürkan’a yaptı.


2021 yılı Türkiye Cumhuriyeti’nin Başpehlivanı Ali Gürbüz’ü bir kez daha tebrik eden Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Ali Gürbüz, 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin en önemli favorisiydi. Başpehlivanlığı alması birçok kişi için sürpriz olmadı, zor bir finaldi. Ali ilk defa finalde boyu boyuna bir rakiple karşılaştı. Tebrik ediyorum kendisini. Ali Gürbüz’ün bu üst üste ikinci başpehlivanlığı oldu. 1997’den beri Ahmet Taşçı’dan beri altın kemeri alan pehlivan yok, Ali Gürbüz’ün önünde de bir basamak kaldı. İnşallah Edirne’nin Kurtuluşu’nun 100. yılında 661. Kırkpınar’da da Başpehlivan olmasını temenni ediyorum. Ben de belediye başkanıyken, Kırkpınar Ağası’na altın kemer verdim. Bir Başpehlivana da ebedi altın kemeri vermek isterim, arzu ederim. Pehlivanımıza başarılar diliyorum. İyi bir seri tutturdu” ifadelerine yer verdi.


Gürkan, “658. Kırkpınar’ı 2019 yılında yaptık. 2020 yılında 659. Kırkpınar’ı pandemi nedeniyle yapamadık. Hem Ali Gürbüz’ün hakkını korumak ve aynı şekilde Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in de hakkını korumak için belediye meclisinde bir karar aldık ve o yılı doldurduk. Bir anlamda yok saydık. Çünkü araya giren bir yıl hem ağanın 3 dönemini hem de pehlivanın 3 dönemini etkileyebilirdi. Bazıları şunu söylüyor, o yılı da varsayıp bu yılı niye 3 kabul etmiyorsunuz, diye. O zaman da pehlivanlara haksızlık yaparız. Çünkü güreşmediği yılın ödülünü vermiş oluruz o da Ali Gürbüz’e yakışmaz. O altın kemeri alacaksa bileğinin hakkıyla alır. İnşallah önümüzdeki yılın Başpehlivanı olur, altın kemeri alır. Biz de hem altın kemeri sürekli olarak veririz hem de heykelini de Sarayiçi’ne dikeriz ” dedi.

Kırkpınar’ın 660 yıldır yapılan çok önemli bir gelenek olduğuna dikkat çeken başpehlivan Ali Gürbüz’de, “Güreş bizim tarihimiz, örfümüz, adetimiz. Bu sahalarda Kel Aliçoların, Koca Yusufların, Adalı Halillerin yaptığı sporu temsil ediyoruz günümüzde. Bu bizim için çok büyük bir gurur. Böyle önemli bir sahada Başpehlivan olduğum için çok mutluyum. Belediye Başkanımıza da güreşe ve pehlivanlara verdiği destekten dolayı da çok teşekkür ediyorum. Hedefim altın kemerin ebedi sahibi olmak. Hem Antalya’ya tarihinde ilk defa ebedi olarak altın kemeri götürmek hem de babamın yarım kalan hikayesini mutlu sonla tamamlamak” dedi.