YEDİ YIL SÜREN HUKUK MÜCADELESİNDE MUTLU SON

Edirne’de evinin önündeki park alanına inşaat kazısı için gelen kepçenin önüne oturarak, parkın yıkılmasını engelleyen Kıymet teyzenin mücadelesi mutlu sonla noktalandı. 2014 yılında Belediye Başkanı olarak seçildikten sadece 13 saat sonra Kıymet teyzeye söz vererek, bu mücadeleye destek olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 7 yıl süren hukuk mücadelesinin ardından Kıymet Teyze Parkını, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve direnişin simgesi Kıymet Peker ile birlikte yaptı. Edirne’de 1.Murat Mahallesi’nde 31 Mart 2014 tarihinde evinin önündeki parka yıkım için kepçe geldiğini duyan Kıymet Peker’in, parka giderek kepçenin önüne oturması ve Peker’in eylemine o tarihte Edirne Belediye Başkanı olarak seçilen Recep Gürkan’ın da destek vermesinin ardından başlatılan hukuki süreç tam 7 yıl sürdü. 7 yıl süren hukuk mücadelesinin ardından sözkonusu alanın tapusu Edirne Belediyesi’nin oldu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, müjdeyi sosyal medya hesaplarından duyurduktan sonra sözkonusu alanı. Kıymet Teyze Parkı olarak yapılması için çalışmalar başladı.


Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen Kıymet Teyze Parkı’nın açılışı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımıyla gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaşanan süreci anlatarak, “30 Mart 2014 seçimlerini kazandık. Ertesi sabah evden çıktım. Belediye Başkan Yardımcısı arkadaşlarımla değerlendirme toplantısı yaparken, bana telefon geldi. Ben daha 13 saatlik bir belediye başkanıyım. Mazbata yok. Trakya Birliğin arkasında bir çevre eylemi var, dediler. Nedir dedim eylem; Bir teyze kepçenin önüne oturmuş, kepçeyi çalıştırmıyor. Bir baktım ki bu park yaptığımız yeşil alanda kıyamet kopuyor, herkes burada, basın burada, mahalleli burada. Ama Kıymet Teyzem temiz tavrıyla, Cumhuriyet kadınına yakışan bir tavırla bir sandalye ile kepçenin tam altında oturuyor. Tabi gittim yanına. ‘Ben buraya torunlarımı getiriyorum. Buraya bina yapılacakmış. Olur mu? dedi.

Olmaz dedik, yaptırmayız Kıymet teyzem dedik. Ve ardından Kıymet teyzemin ismiyle anılan bir hukuk mücadelesi başlattık” diye konuştu. Bu hukuk mücadelesinin tam 7 yıl sürdüğünü belirten Gürkan, “Sizin de söylediğiniz gibi adalet geç işliyor ama mutlaka işliyor. Siz de aylarca adalet için yürüyen CHP Genel Başkanı olarak, zannediyorum Kıymet teyzeyi Türkiye’de en iyi anlayan kişi siz olacaksınız. Kıymet teyzemin bizim aracılığımızla yürüttüğü davalar 7 yıl sürdü. Ve 7 yılın sonunda biz davaları kazandık. Bu parkın kendisi küçük ama anlamı çok büyük. Gezideki direnişteki Kırmızılı Kadın gibi bizim de Kıymet Teyzemiz var.

Ben kendisini ziyaret ettim, tapuyu aldıktan sonra, ‘Kıymet teyze biliyorum istemiyorsun ama izin ver buraya senin adını koyalım. Bu gelecek nesillere de bir çevre mücadelesi için örnek olsun, öncü olsun’ dedim. Beni kırmadı sağ olsun. Hepimizi kucakladı. Bütün Türkiye’ye örnek oldu. Öğretmeni Atatürk olanın ödevi memleket olur diyorlar. Biz Atatürk’ten aldığımız ışık ve CHP Genel Başkanı olarak zatınızdan aldığımız ‘Gece hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek’ talimatıyla gece ve gündüz bunun için çalışıyoruz. Yollar yapılır, binalar yapılır bunların hepsi yapılır ama bu şehirde bir çocuk gece yatağa aç giriyorsa o zaman bizim vicdanımız kurusun diyoruz.

Bütün çabamız, gayretimiz bunun için. Sizleri Edirne’de görmekten, Türkiye’ye gerçek anlamda demokrasiyi getirecek Kemal Kılıçdaroğlu’nun yol arkadaşı olmaktan, yoldaşı olmaktan da bütün Edirneliler gibi onur ve gurur duyuyoruz” dedi. Böyle bir parkın inşaat alanı olmaması için mücadele veren Kıymet Teyze’ye yürekten teşekkür ettiğini belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Belediye Başkanımız dedi ki, ‘Belediye başkanıyız geliriz, gideriz ama hiçbir çocuğun yatağa aç girmesini istemeyiz’ Belediye Başkanlarımız ebetteki çocuklarımızın yatağa aç girmesini istemeyeceklerdir. Ellerinden gelen bütün çabayı göstereceklerdir.

Ama belediye başkanlarımız çok iyi biliyorlar ki bir kentin yeşilliğe, ağaca, kuşlara ihtiyacı var. Dolayısıyla o parklarda oturacak, torunları ile birlikte gezecek, hayatı bir anlamda özümleyecek alanlara da ihtiyacı var. Zaten kent dediğiniz aynı zamanda park demektir, yeşillik demektir. Kent içinde yaratılan ormanlar demektir. Edirne’ye bakıldığında da olağanüstü bir coğrafyası ve görkemli bir tarihi var. Bu tarihi korumamız gerekiyor. Kıymet teyzenin adının da buraya verilmesi çok daha önemli. Yeşilliği isteyen ve bunun mücadelesini veren bir kişinin isminin yaşatılması çok daha değerlidir. Bu bundan sonraki mücadelelere de büyük destek verecektir. Biz ağacımızı korumak istiyoruz. Kuşu korumak istiyoruz. Sokaklarda gezen bizim dışımızdaki canlıları korumak istiyoruz. Biz hep beraber bir arada yaşamak istiyoruz. Torunlarımızla, yaşlılarımızla beraber bir arada huzur içinde yaşamak istiyoruz. Ben Bu parkı Edirne’ye kazandıran ve daha önemlisi, bu mücadelenin koç başlığını yapan ve Kıymet teyzemin adını da bu parka veren Belediye Başkanıma yürekten teşekkür ediyorum” diye konuştu. Daha sonra Kıymet Teyze Parkı ile aynı anda Edirne Belediyesi tarafından yeniden düzenlenen Danıştay 2. Daire Üyesi Mustafa Yücel Özbilgin Parkı ile Tahsin Başkan Parkı’nın açılışı da gerçekleştirildi.