KIRKPINAR AĞASINA GÖRKEMLİ KARŞILAMA

Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 660. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri kapsamında Ağa Karşılama Töreni gerçekleştirildi. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin efsane ağası, 11 yıl Kırkpınar Ağalığı yapan ve ebedi olarak 3 altın kemerin sahibi Seyfettin Selim, görkemli bir törenle karşılandı.

660.Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri kapsamında Kırkpınar’ın en güzel geleneklerinden biri olan ‘Ağa Karşılama Töreni’ gerçekleştirildi. Her yıl düzenlenen törende, Belediye Başkanı Recep Gürkan eşliğinde, davul- zurnalı Kırkpınar korteji, belediye önünden hareket ederek, Talatpaşa Caddesi’nden Orduevine geldi. Ağa Seyfettin Selim Orduevi önünde kurulan platformun önünde büyük bir heyecanla karşılandı.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ev sahibi olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ile birlikte 11 yıldır Kırkpınar ağalığı yapan, 3 altın kemerin ebedi sahibi Seyfettin Selim’i çiçeklerle karşılayıp, “Türkiye’nin dört bir yanından bizi izleyen değerli hemşehrilerimiz, büyük Türk Milleti’nin değerli evlatları Türk’ün ata sporu, yağlı güreşin başkenti Edirne’ye hoş geldiniz, şeref verdiniz. 660 yıldır devam eden bu efsane, bitmeyen güreşin devam eden efsanesi bugün Allah’ın izniyle dualı çayırda, Sarayiçi’nde tekrar başlıyor. 660 yıldır olduğu gibi Kırkpınar’ımızın ağasını, 3 altın kemerli ağasını Seyfettin Selim’i karşılıyoruz. Hoş geldiniz diyoruz. Kırkpınar’ımız hayırlı olsun” diye konuştu.
Ağa Seyfettin Selim’e altın kemerin takılmasının ardından kortej, Edirne Belediyesi önünde, Vali Ekrem Canalp’i karşıladı. Kortejdekiler, daha sonra Talatpaşa Caddesi’nden yürüyerek, Atatürk Anıtı’na geldi. Anıta çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Belediye Bandosu eşliğinde, sözü ve bestesi Beyazıt Sansı’ya ait ‘Kırkpınar Marşı’ seslendirildi. Kortej, Pehlivanlar Mezarlığı’na giderek, pehlivanların kabirleri başında dua edip, karanfil bıraktı.