YANAN MÜFTÜLÜK BİNASI İÇİN İLK ÇİVİ ÇAKILDI

Yaklaşık olarak 6 ay önce henüz belirlenemeyen bir nedenle gece yarısı çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelen Edirne İl Müftülüğü hizmet binasının yeniden tarihi dokusu ve aslına uygun şekilde yapılması için start verildi. Yangının yaşandığı dönemde, Olay yerinde inceleme yapan Edirne Valisi Ekrem Canal Basın Mensuplarına yaptığı açıklamada; “sivil mimarimizin önemli örneklerinden biri olan ve iki gün önce yaşanan yangında kullanılamaz hale gelen Müftülük binasının aslına uygun olarak tekrar ilimize kazandırılacaktır” demişti. Aradan geçen kısa süre zarfında Vali Canalp sözünü tuttu ve “Böcek Mektebi” aslına uygun yapılması için temel atma töreni gerçekleşti.


Törende Konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp; “Böcek Mektebi Edirne’nin tarihsel mirasının önemli bir parçasıdır. Bildiğiniz gibi bundan 6 ay önce çıkan talihsiz bir yangında Müftülük Binası olarak hizmet veren bu tarihi binamız yanmıştı. Bu tarihi miras yandığı zaman hepimizin içi de ciğeri de yandı ve bizde bu yangının hemen ardından bu tarihi yapıyı eski haline getirmek için halkımıza söz vermiştik, Bugün burada çivi çakma töreni ile bu tarihi yapımızı eski haline getirmek ve bu eserin Edirne’mizin tarihi, kültürel bir parçası olarak geleceğe taşıma imkanını hep beraber bulmuş olacağız.” dedi.

Törene Edirne Valisi Ekrem Canalp, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne İl Müftüsü Alettin BOZKURT, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal SOYTÜRK, Siyasi Parti İl Başkanları ve temsilcileri, Kamu-Kurum Müdürleri, STK ve Oda Yöneticileri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.