GURBETÇİLER’E HIZLI TEST AÇIKLAMASI

Özellikle Yurtdışındaki Gurbetçilerin Türkiye’deki ve Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiği “İZİN YOLU TV” Yotube kanalında  canlı yayına katılan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt  “HIZLI TEST” uygulaması ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Dünyanın çeşitli ülkelerinde ikamet eden binlerce Gurbetçimizin büyük bir ilgiyle izlediği İZİN YOLU TV CANLI Yayınında konuşan başkan Zıpkınkurt; “Türkiye’ye girişlerde de gerek gurbetçilerimiz, gerek turizm açısından diğer ülkelerden gelecek misafirlerin ülkemize daha kolay girebilmeleri ve sınırda sorun yaşamamaları adına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  vasıtasıyla bir lâboratuarla anlaşıp 110 TL karşılığı Türkiye’ye giriş yapacak tüm yerli ve yabancı misafirlerin PCR testlerini yapacağız. Testin süresi yaklaşık olarak 30-35 dakikadır. Bildiğiniz gibi Kapıkule’de ciddi bir yoğunluk yaşanmaktadır. Malum günde 30-35 bin kişi Kapıkule’den giriş yapmaktadır. Yaptığımız anlaşmalar kapsamında yüksek kapasitede test yapabilecek makineler ve cihazlar kuruldu. Dolayısıyla Edirne sizi bekliyor ve karşılamaya hazır.” dedi. Program Moderatörü  Orhun ÖZKIR’ın; “Başta Almanya olmak üzere birçok ülkede vaka sayısında düşüş olduğunu ve Türkiye’ye girişlerde TEST uygulamasının kalkması gerektiğini söylemesi üzerine açıklama yapan Zıpkınkurt; “Testlerin kalkması gündemde. Vaka sayılarında büyük oranda bir düşüş var. Bizler 01 Haziran tarihi itibarıyla Bakanlar kurulu kararını bekliyoruz. Bildiğiniz gibi şu anda Türkiye’de hizmet sektöründe de kısıtlama var. Restoranlar, Kafeler kapalı. Umuyorum 01 Haziran itibarıyla testte kalkabilir.” dedi.

HIZLI TEST TÜRKİYE’D GEÇERLİ OLACAK MI?

Program Modülatörünün; Testlerin Türkiye’ye girişinde kabul olup olmayacağı sorusu üzerine konuşan Başkan Zıpkınkurt; “Sağlık Bakanlığı ile yapılan anlaşma doğrultusunda prosedür işliyor. Önceki gün Sağlık Bakanımız, TOBB Başkanımız ve Sayın Cumhurbaşkanımız birlikte bu konu üzerinde bir görüşme gerçekleştirdi ve Bu konuyla alakalı 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü Edirne’ye bir mobil test aracı geliyor. Diğer tarafta da cihazların gelişi ve kurulumuyla ilgili hazırlıklar devam ediyor.” dedi.

HIZLI TEST NEREDE YAPILACAK?

Hızlı test uygulamasının nerede yapılacağı hakkında da bilgi veren ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Hızlı Test uygulaması Kapıkule girişinde  SETUR’un karşısında kafe ve Restoranların bulunduğu bölgede yapılacak. Bütün bunlar en ince detayına kadar düşünüldü.” dedi.

Testlerin nasıl yapılacağı ve yoğunluk yaşanıp yaşanmayacağı sorularına da cevap veren Başkan Zıpkınkurt; “Burada 40’lık ve 96’lık makinede olacak. 4 kişilik aile geldiği zaman, 40’lık makinede kalan 36 kişiyi doldurmak için beklemeyeceğiz. 4 kişilik ailenin testi hemen yapılıp beklemeden yoluna devam edeceklerdir.  Test makineleri gümrük sahasında kurulu olacağı için biz zaman kaybı da yaşanmayacaktır.

PRFESYONEL EKİPLE 30 DAKİKADA GÜMRÜK SAHASINDA HZILI TEST

Profesyonel bir ekiple Kapıkule Sınır Kapısında HIZLI TEST yapılacağını ifade eden Zıpkınkurt; “Bu firmanın Türkiye genelinde 12 tane laboratuvarı var. Bunların tamamı Sağlık Bakanlığımızla akredite. Gurbetçilerin test yapmaya gelmeden önce dijital ortamda bir başvuru formu oluşturması ve sürecin daha hızlı ilerlemesi için ilgili yerle görüşme yapacağız. Biz TOBB’a bağlıyız. Bildiğiniz gibi 15 ülkeye Türkiye test uygulamıyor. Bulgaristan’da buna dahil edilebilir mi? Bunu Pazartesi günü  (bugün) Bakanlar Kurulu toplantımız var. Bakanlar Kurulu Toplantısı böyle bir karar alabilir ve 1 Haziran’da TEST istemeyebilir, testi kaldırabilir. Buda bir alternatiftir. Ama biz test istenecekmiş gibi hazırlık yapıyoruz.” dedi.

TEST UYGULMASI SONA ERECEK Mİ?

Program Moderatörünün ; “Başta Almanya olmak üzere birçok ülkede vaka sayısında düşüş olduğunu ve Türkiye’ye girişlerde TEST uygulamasının kalkması gerektiğini söylemesi üzerine açıklama yapan Zıpkınkurt; “Testlerin kalkması gündemde. Vaka sayılarında büyük oranda bir düşüş var. Bizler 01 Haziran tarihi itibarıyla Bakanlar kurulu kararını bekliyoruz. Bildiğiniz gibi şu anda Türkiye’de hizmet sektöründe de kısıtlama var. Restoranlar, Kafeler kapalı. Umuyorum 01 Haziran itibarıyla test te kalkabilir.” dedi.