PCR TESTİ ESNAFI MUTLU ETTİ.. SIRA UYGULAMADA…

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısı ile başta Edirne’nin ekonomisini canlandırmak için Kısa bir süre içerisinde Kapıkule Sınır Kapısında PCR Testi uygulamasının başlayacağı müjdesini veren ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt’un açıklamaları Edirne’de başta esnaf olmak üzere tüm kamuoyunda geniş yankı yarattı.
Edirne ekonomisini en direk ilgilendiren Bulgar ve Yunan misafirlerin Edirne’ye kolaylıkla girişlerini sağlamak için ETSO’nun çeşitli çalışmalar yaptığını ifade eden Başkan Zıpkınkurt; “Pandemi sürecinde bu kapıların kapanması ve PCR testlerinin istendiği dönemlerde çalışmalarımızın hızını arttırdık ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımıza rica ettik. Edirne Kapıkule’de bir laboratuvarla anlaşılıp 110 TL karşılığı 30 dakikada PCR testi alabilme imkanımız doğdu. Tabi bununla ilgili TOBB’un yaptığı çalışmalar nedeniyle Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Ayrıca yönetim kurulumuza da çok teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız bu konuyu çok yakından araştırdılar.”dedi.


ESNAF UYGULMANIN HEMEN BAŞLAMASINI İSTİYOR
Covid-19’la mücadele kapsamında Yaklaşık olarak 1,5 yıldır Edirne’de işyeri kapalı olan esnaf, eski günlerde olduğu gibi Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen turistlerin tekrar gelip alışveriş yapmasını sabırsızlıkla bekliyor. Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelecek olan vatandaşlara Sınır kapısında 30 dakikada 110 TL’ye PCR testi uygulamasının büyük bir rahatlık ve kolaylık olduğunu ifade eden esnaf; “Görüyorsunuz esnaf kan ağlıyor. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası bu konuda çeşitli girişimler yapıyor. Gazetelerden okuyoruz. Kısa bir süre sonra Pazarkule Sınır Kapısı’nın açılacağı haberlerini de alıyoruz. Bunlar güzel gelişmeler.. Kapıkule Sınır Kapısı’nda başlayacak olan PCR testi uygulaması için TOBB önderliğinde lâboratuar kurulacak olması esnaf adına bizi son derece mutlu etti. İnşallah en kısa sürede uygulamaya geçer.” dediler.


GURBEÇİLER DE YARARLANACAK
Her yıl Edirne’deki Sınır Kapılarından Türkiye’ye binlerce Gurbetçinin giriş yaptığına dikkat çeken ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Bu uygulamadan herkes istifade edecek. Gurbetçilerimiz de Kapıkule Sınır Kapısından giriş yaptığı gibi PCR testini 110 Tl’ye yaptıracak ve sonucunu 30 dakika içerisinde alıp yoluna devam edecek. Bu işte kimsenin bir karı yoktur. Türkiye’nin Avrupaya bakan Yüzü Edirne’den ülkemize giriş yapacak olan tüm vatandaşlara yardımcı olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“110 TL’YE KAPIKULE GİRİŞİNDE PCR TESTİ YAPILACAK”
Uygulamanın 01 Haziran itibarıyla başlanacağını ifade eden Başkan Zıpkınkurt; Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapacak olan tüm yabancı turist ve gurbetçilerin, 110 TL karşılığında Kapıkule’de PCR testini yaptırabileceğini ifade eden ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Laboratuvarın aldığı fiyat budur. Bunda hiç kimsenin bir para kazanma gibi bir durumu yoktur. Bu çalışma hizmet amaçlı yapılan bir çalışmadır. Hatta yer temini ve gerekli diğer bazı masrafları da Gümrük Ticaret Müdürlüğü üstlendi. Dolayısıyla şehrimiz ekonomisine çok önem verdiğimiz ve çok önemli bulduğumuz Bulgar arkadaşlarımızın gelmesi ve şehrimizin alışverişinin artması konusunda önemli bir adım atmış bulunuyoruz.” dedi.
BU TESTİN AYNISI BULGARİSTAN TARAFINDA 500 LEVA
Aynı testlerin Bulgaristan tarafından 90 Leva’ya (500TL civarı) yapıldığını belirten Başkan Zıpkınkurt; “Buradan yurtdışına giden vatandaşlarımız da bu testleri Edirne’de hastanelerde 240 TL’ye yaptırabiliyor. Ancak bu bizim yaptığımız çalışma hiçbir kar amacı güdülmeden yapılan bir işlemdir. Dolayısıyla şehrimizin ekonomisine ciddi katkı sağlayacağına bizler inanıyoruz. Aldığımız sonuçlara göre de tekrar aynı istasyonu Hamzabeyli Sınır Kapısında da faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.