YURT DIŞINDAN GELECEKLERE TEST KOLAYLIĞI..!

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt,  Yönetim Kurulu ile birlikte düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada; “Yaklaşık 2,5 aydır  Yönetim Kurulumuzun  takip ettiği, Edirne ekonomisini  en direk ilgilendiren Bulgar ve Yunan misafirlerin şehrimize gelebilmeleri için yaptığımız çalışmalar vardı.  Pandemi sürecinde bu kapıların kapanması ve PCR testlerinin istendiği dönemlerde çalışmalarımızın hızını arttırdık ve yaptığımız araştırmalarda hızlı testlerin olabilirliği konusunda gerek Sağlık Bakanlığı gerekse yetkili kurumlarla görüşmeler yaparak hızlı testlerle bu işi çözebilir miyiz diye bir araştırma yaptık. Bunun olmayacağını öğrenince de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımıza rica ettik. Edirne Kapıkule’de bir laboratuvarla anlaşılıp 110 TL karşılığı 30 dakikada PCR testi alabilme imkanımız doğdu.   Tabi bununla ilgili TOBB’un yaptığı çalışmalar nedeniyle Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Ayrıca yönetim kurulumuza da çok teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımız bu konuyu çok yakından araştırdılar.” dedi.

“110 TL’YE  KAPIKULE GRİŞİNDE PCR TESTİ YAPILACAK”

01 Haziran itibarıyla Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapacak olan tüm yabancı turist ve gurbetçilerin, 110 TL karşılığında Kapıkule’de PCR testini yaptırabileceğini ifade eden ETSO Başkanı Recep  Zıpkınkurt; “Laboratuvarın aldığı fiyat budur. Bunda hiç kimsenin bir para kazanma gibi bir durumu yoktur. Bu çalışma hizmet amaçlı yapılan bir çalışmadır. Hatta yer temini ve gerekli diğer bazı masrafları da Gümrük Ticaret Müdürlüğü üstlendi. Dolayısıyla şehrimiz ekonomisine çok önem verdiğimiz ve çok önemli bulduğumuz Bulgar arkadaşlarımızın gelmesi ve şehrimizin alışverişinin artması konusunda önemli bir adım atmış bulunuyoruz.” dedi.

BU TESTİN AYNISI BULGARİSTAN TARAFINDA  500 LEVA

Aynı testlerin Bulgaristan tarafından 90 Leva’ya (500TL civarı) yapıldığını belirten  Başkan Zıpkınkurt; “Buradan yurtdışına giden vatandaşlarımız da bu testleri Edirne’de hastanelerde  240 TL’ye yaptırabiliyor. Ancak bu  bizim yaptığımız çalışma hiçbir kar amacı güdülmeden yapılan bir işlemdir. Dolayısıyla şehrimizin ekonomisine ciddi katkı sağlayacağına bizler inanıyoruz. Aldığımız sonuçlara göre de tekrar aynı istasyonu Hamzabeyli Sınır Kapısında da faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.” dedi.

“PAZARKULE SINIR KAPISI İLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME”

Geçtiğimiz Günlerde Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın  Edirne’de yapmış olduğu ziyarete de değinen Zıpkınkurt; “Onlarla yaptığımız görüşmelerde de en yakın zamanda da Pazarkule Gümrük kapısının açılacağı ve Yunan heyetleri ile görüşmelerin devam ettiği ve tahmini olarak Haziran ayı içerisinde de açılmasını bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde de Dış işleri Bakanımızın Atina’da bir toplantısı olacak. Bu toplantının konularından biri de PAZARKULE Sınır Kapısının açılması olacak.” dedi.

“PAZARKULE GÜMRÜK KAPISI YENİLEME İHALESİ YAPILIYOR”

 Hamzabeyli Gümrük Kapısı ve Kapıkule Gümrük Kapısının yenilenme çalışmalarının bittiğini, Haziran ayının sonu itibarıyla da İpsala Gümrük Kapısının inşaatının biteceğini söyleyen Başkan Zıpkınkurt; “Pazarkule Gümrük Kapısı’nın Temmuz ayı itibarıyla ihalesinin yapılacak. Projeler son aşamaya geldi. Şu anda Bakanlık onayında. Bazı ufak tefek tadilatlar var. Onlar yapılıyor. 7. Ay sonu itibarıyla da Pazarkule Gümrük Kapısının yapım ihalesi bitmiş olacak. Pazarkule Gümrük kapısı bizim için çok önemli. Burada 2 Otomobil peronu ve 1 Otobüs peronu olacak. Daha hızlı ve konforlu geçiş imkanı sağlanacaktır. Bugüne kadar Sınır kapılarımızın büyük bir bölümünde yapılan çalışmalar nedeniyle inşallah bu yıl iyi bir sezon geçireceğimizi temenni ediyoruz” dedi.

“VERİLEN HİBE DESTEKLERİ ESNAFA NEFES ALDIRACAKTIR”

Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla esnafa verilen destekler konuna da değinen ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt;  “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı küçük esnafa 3 bin TL ve 5 Bin TL hibelerini çok olumlu karşıladık. Bu hibe ödemeleri esnafımıza büyük nefes aldıracaktır.  Bizim TOBB’un Kobi ölçekli ve büyük ortak ölçekli işletmelere de bir çalışması var. Son aşamaya gelindi. Bildiğiniz gibi daha önce nefes kredisi olarak verilmişti. Düşük faizli KGF Kredisi olarak verilmişti. Önümüzdeki günlerde de bu çalışmanın detayları paylaşılacaktır.” dedi.