% 35’leri KABUL EDEN ÇİFTÇİ GÜBREYİ TUZLUKLA ATACAK

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ton başına 2.250 TL olarak açıklanan buğday alım fiyatı ile ilgili değerlendirme yapan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı; “Açıklanan buğday alım fiyatında geçen yıla göre % 35 oranında artış olmasına rağmen üretici enflasyonunun da aynı oranda yani % 35 olduğunu söyleyerek “% 35’leri kabul eden çiftçilerin herhalde tuzlukla gübre atması lazım. Bu artışlarda biz buğday fiyatına bu rakam iyi dersek çiftçimizin emeğine haksızlık etmiş oluruz” dedi.

“GÜBRE FİYATLARINA GELEN ZAM ALDI BAŞINI GİTTİ”

Özellikle son dönemde gübre fiyatlarına gelen büyük zamların çiftçiyi gübre alamayacak duruma getirdiğini ifade eden Pekcanlı açıklamasında; “Alım fiyatının Hasat öncesinde üreticinin de ne yapacağını bilmesi açısından açıklanması bence olumlu bir düşüncedir. Ancak rakam olarak beklenen rakamı sayın Cumhur başkanı açıklayamadı. Sebebine gelince, Geçen sene 1.600 Liralarda açıklanan buğday fiyatı bu sene 2.2250 lira taban fiyat olarak açıklandı. Geçen seneye göre % 35’lik bir artış var. Fakat, çiftçi enflâsyonunda da %35’lik bir artış var. Yani geçen sene bu fiyatlar çok düşük diyen çiftçi, herhalde bu sene bu fiyat iyi diyemez. çünkü artış olarak enflasyon artışı da aynı, verilen zam da aynı. Yani % 35’lerde bir enflasyon varken % 35 fiyat açıklanması üzücüdür.” dedi.

Bu sene özellikle Anadolu bölgesi başta olmak üzere bir çok bölgede buğday verimlerinin düşük olduğunu ifade eden Pekcanlı; “Şimdi yakında Kapılar açılacak. Göreceksiniz bizim çiftçimize verilecek olan paranın çok üst düzeyinde olanlar burada balkan çiftçisine, Ukrayna çiftçisine diğer ülkelerin çiftçilerine verilecek. Gübre fiyatlarındaki artış gördüğünüz gibi zaten %100’lerin üzeride. O zaman % 35’leri kabul eden çiftçinin bu dönemde herhalde tuzlukla gübre atması lazım.Gübreye gelen zamlara bakacak olursak, çiftçiye verilen bu fiyata biz iyi dersek, çiftçimizin emeğine haksızlık etmiş oluruz.” dedi.