Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu yayınladığı mesajda; “19 Mayıs’ta Samsun’da yakılan meşalenin ışığı kısa süre içerisinde tüm yurdu aydınlatarak büyük bir mücadelenin başlangıcı oldu. Bu başlangıç, dört bir koldan sarılmış vatanımızın evlatlarının hiçbir şart altında özgürlük ve bağımsızlığından vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya ilan ettiği Millî Mücadelemizin başlangıcıdır.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının azim ve kararlılığı, aziz milletimizin istiklâl sevdasıyla söndürülemez bir ateş olan Millî Mücadelemiz, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden destansı bir zaferdir. Bu zafer, Türk milletinin olduğu kadar mazlum milletlerin de umut ışığı olmuştur. Bugün, dünyada acı çeken toplumların Türkiye’yi umut olarak görmesi ve yardıma çağırması, 19 Mayıs’ta Samsun’da ekilen inanç ve özgürlük tohumunun bu topraklarda kök salmasıyla ilgilidir.
İşte bu destansı mücadele ve sonunda elde edilen zaferin bayram, Cumhuriyetimizin emanet edildiği gençlere armağan edilmiştir. Trakya Üniversitesi olarak bizler de inanıyoruz ki Türk gençliği kendilerine armağan edilen bu bayramı ve kendilerine emanet edilen Cumhuriyetimizi en yukarıya, muasır medeniyetler seviyesine taşıyacaktır.
Tüm bu duygu ve düşüncelerle, gençlerimizin ve aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarını saygı ve minnetle anıyorum.”dedi.