Halkımız sabırsızlıkla bekliyor!

Geçtiğimiz günlerde, Selimiye Camii çevresinin bizzat Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın talimatlarıyla aslına uygun düzenleme yapılacağı haberinin ardından halkımız projenin başlamasını sabırsızlıkla bekliyor.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Av. Sinan Tekin, “Edime halkının Edirne’nin gözbebeği Selimiye çevre düzenleme çalışması çok şükür gündeme geldi. Tüm Edirne halkı olarak hepimiz sevinçliyiz. Şu unutulmamalıdır ki, Yemiş Kapanı Hanının da bu çalışmaya dahil edilmesi, işi daha da taçlandıracaktır, bölgeye ayrı bir canlılık katacaktır. Böylece, Ali Paşa Çarşısı ile başlayıp. Bedesten ile devam eden, Yemiş Kapan ile de daha görkemli hale gelecek, Arasta ile hat tamamlanacak ve Selimiye’ye ulaşacaktır” şeklinde konuştu.

“Camilerin, sanat eseri olması, mimarisi, estetiği çok değerlidir” hatırlatmasını yapan Av. Tekin: Unutulmamalı ki, camilerin asıl işlevi ibadethanedir. Camiler Müze değildir! İşin aslı budur. Bu bakış açısı ile baktığımızda, Camiler canlıdır, hareketlidir. Gerçek süsü ise cemaatidir. İş hayatı, ticaret de hemen yanında gelir. Kısacası, Yemiş Kapanı Han, bütünün parçasıdır diyerek Yemiş Kapanı Hanının, bizzat Mimar Sinan’ın tasarımı ve Selimiye Caminin müştemilatı olduğunu, 1900’lü yıllara kadar ayakta ve Selimiye ile beraber olduğuna vurgu yaptı.