SAĞLIK BAKANI KOCA EDİRNE’DEN SESLENDİ “TAM KAPANMA TEDBİRLERİNE GEÇMEK ZORUNDA KALDIK”

İl Değerlendirme Toplantılarına katılmak üzere Edirne’ye gelen Sağlık Bakanımız Sayın Dr. Fahrettin KOCA, Edirne Valiliğini ziyaret etti. Edirne Valisi Ekrem CANALP ve il protokolü tarafından karşılanan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA Valilik Şeref Defterini imzaladı. Basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Koca: ” Bildiğiniz gibi ülke genelinde sıkılaştırılmış kurallarla süren bir kısıtlama uygulamasıyla beraber bölgelerde durum değerlendirmesi yapıyoruz.

“PANDEMİNİN EDİRNE’DEKİ SEYRİ KONUŞULDU”

İllerimizin durumunu yerinde değerlendirmek ve tedbirleri yerinde kontrol etmek için geçtiğimiz cuma günü Antalya’daydık. Bugün ise Edirne’deyiz.  Yerel yöneticilerimizle beraber Trakya bölgesindeki dört ilimizi ele alacağız.

Edirne’deki çalışmalarımıza Sayın Valimizle görüşerek başladık. Pandeminin Edirne’deki seyrini konuştuk. Sağlık yatırımlarımız da önemli diğer gündem maddemiz oldu.

Edirne’de sağlık hizmetlerimizin sunulmasındaki durumu, sağlık alanındaki ihtiyaçları, destek talep edilen hususları istişare etme fırsatı bulduk.

Edirne’nin sağlık tarihimizde çok önemli bir yeri var. Sultan 2. Bayezid’ın inşa ettirdiği külliyesi o dönemin en önemli sağlık ve eğitim kurumlarındandı.

Edirne’nin şifa kaynaklığı yapmada tarihten gelen misyonunu özellikle komşu ülkelere yönelik sağlık turizmi açısından günümüzde yürütme adına önemli bir potansiyele sahip olduğu aşikardır. Bu potansiyeli harekete geçirmek adına yapılabilecekleri de görüştük.

Tamamlanmış ve yapılmakta olan yatırımların yanında yeni ihtiyaçları gözden geçirdik, proje değerlendirmelerini yaptık.

Gün içinde de çalışmalarımıza devam edeceğiz. Edirne’nin yanı sıra Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ’ı da değerlendireceğiz.

“TAM KAPANMA TEDBİRLERİNE GEÇMEK ZORUNDA KALDIK”

Ülkemizde son haftalarda gördüğümüz Covid-19 hasta sayılarında görülen artış nedeniyle tam kapama tedbirlerine geçmek zorunda kalındı.  

İki hafta süreyle uygulanan tedbirlerin vaka sayısında istediğimiz düşüş hızına erişemememiz sebebiyle 17 günlük bir kapama dönemi ile vaka sayılarında hızlı düşüşü sağlayacağımıza inanıyoruz.

Milletçe yaptığımız fedakarlığın etkisini vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda görmeye başladık. Yakında durumun ağır hasta ve vefatlara da yansıyacağını biliyoruz.

Bu konuda tüm vatandaşlarımızın tedbirlere uyumunu talep ediyor ve gösterilen hassasiyet için teşekkür ediyorum.

Vaka sayılarındaki düşüş ile test sayısı arasında ilişki kurarak test sayıları düşürülerek vaka sayılarının düştüğü yönünde asılsız ve iyi niyetli olmayan bazı değerlendirmeler görüyoruz.

Buradan bir defa daha ifade etmek isterim. Testler semptom gösteren kişilere ya da temaslı kişilere yapılmaktadır.

Kısıtlamalar ile birlikte temasın azalması beklenen bir durumdur. Bu da hem polikliniğe olan müracaatları hem de filyasyon kaynaklı testlerin sayısını düşürmektedir.

Tüm Türkiye’de son iki haftada hastaneye müracaat edenlerin sayısı yarı yarıya düşmüş durumdadır.

Özetle test sayılarının düşmesi vaka sayısının düşmesinin sebebi değil, sonucudur.

14 aydır koronavirüs salgınını kontrol etmek adına büyük bir mücadele veriyoruz. Geçtiğimiz haftalarda yeni bir pik dönemi yaşadık. İlk etapta alınan kısıtlama tedbirlerinin sağladığı kısmi düşüşü tam kapanma ile etkili hale getirmeyi amaçlıyoruz.

 Düşüş hızını arttırmak amacıyla tam kapanma bir zaruret haline geldi. Vatandaşlarımızın bu fedakarlığı sayesinde hedefimize ulaşacağız.

Bu ifadeyi tekraren söylüyorum. Bu sürecin sonunda vaka sayılarının çok azaldığı gerçek bir bayramı yaşamak istiyoruz. Bayramı, bayram gibi yaşamak istiyoruz.

Valilerimizle, yerel yöneticilerimizle, il müdürlerimizle, başhekimlerimizle, sağlık ordumuzla yürüttüğümüz sıkı koordinasyon ile mücadelemizi sürdürüyoruz.

“Edirne’de son bir haftada vaka sayısı %50 oranında azaldı”

Bugün Edirne’yi bu anlamda detayları ile değerlendireceğiz. Hedefimiz, alacağımız tedbirlerle hasta sayısını ve hastane yükümüzü her geçen gün azaltmak.

Filyasyon salgınla mücadelede bildiğiniz gibi çok önem verdiğimiz bir faaliyetimiz. Bu sistemi dünyada etkin şekilde uygulayabilen nadir ülkelerden biriyiz.

Filyasyon ekiplerimiz hem temaslıları belirleyip izole etmek, hem vatandaşlarımıza ilaçlarını ulaştırmak için canla başla mücadele ediyor. Edirne’de her biri üç kişiden oluşan filyasyon ekip sayımız 98.

Edirne’de son bir haftada vaka sayısı %50 oranında azaldı. Edirne’de yatak doluluk oranımız %52,1. Yoğun bakım doluluk oranımız ise %66,7.

Edirne, hemşehrilerimizin de ilgisiyle aşılama programını başarıyla yürüten illerimizden. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın Edirne’de aşılanma oranı %88.

Salgını yenebilmek için etkili bir aşılama oranına ulaşmak zorundayız. Sırası gelen tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum.

Az sonra Valimizin, Belediye Başkanımızın, İl Sağlık Müdürümüzün, Saha Koordinatörümüzün ve Başhekimlerimizin katılımıyla İl Değerlendirme Toplantımızı gerçekleştireceğiz. Bu anlamda alınabilecek yeni tedbirleri de istişare edeceğiz.

Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ illerimiz ile birlikte bu dört ilimizdeki güncel durumu, ihtiyaçları, sağlık altyapısını detaylarıyla değerlendirmiş olacağız. Buradan Edirne, Çanakkale, Kırklareli ve Tekirdağ’da yaşayan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Bugün sizlerin sağlığını iyileştirmek, hizmetlere erişiminizi kolaylaştırmak adına buradayız. Mücadele sizlerin katılımı ve desteği ile kazanılacaktır. Toplantımızın sonuçları ile ilgili sizleri akşam saatlerinde ayrıca bilgilendireceğim. Bu dönemdeki yoğun mücadelemiz bizleri gerçek bir bayrama çıkaracaktır. Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

“HASTANE ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİ”

Edirne Valilik ziyareti ve düzenlemiş olduğu basın açıklaması sonrası Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA, Vali Ekrem CANALP ile birlikte Sultan 1. Murat Devlet Hastanesine ziyarette bulundu.COVID-19 aşısı yaptıran vatandaşlarla sohbet ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.