“Selimiye Meydanı çözüme kavuşuyor”

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, son yapılan İl başkanları toplantısının ardından Edirne’nin gelişimine kakı sağlayacak müjdeler verdi. Selimiye Meydan Projesi’ni hızlandırmak ve hayata geçirmek adına taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a ileten Başkan İba, uzun süredir kullanılamayan Selimiye Meydanı’nın, yeni yüzüyle Selimiye’ye Edirne’ye ve ülkeye yakışır halde düzenleneceğini duyurdu.


“Selimiye, tüm dünya için kültürel emanet konumundadır”
Türk – İslam eserlerinin en önemli mabetlerinden olan Selimiye Camii’nin Edirne, ülke ve dünya için çok önemli olduğunu belirten AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, 1575 yılında Mimar Sinan’ın yaptığı, ‘ustalık eserim’ dediği ve aynı zamanda 2011 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Selimiye Camii’nin tüm dünya için önemli bir kültürel emanet konumunda olduğunu ifade etti.
Kent meydanlarının şehirlerin kalbi olduğunu vurgulayan Başkan Belgin İba, yaşam ve ekonomik hayatın bu meydanlar etrafında yer aldığını, turizm için de çok önemli lokasyonlar olduğunu dile getirdi.


“Selimiye gibi bir yapının etrafının bu şekilde kalması doğru değildi”
Arkeolojik kazı nedeniyle Selimiye Meydanı’nın bir süredir kullanılamaz halde olduğunun altını çizen Başkan İba; “Edirne, Türkiye’nin giriş kapısı olduğu için milyonlarca turist ağırlayan bir şehirdir. Selimiye gibi tarihi geçmişe sahip bir yapının etrafının uzun süredir kente yakışmayacak şekilde kalması doğru değildi. Meydan projesini hayata geçirmek adına, son yapılan İl başkanları toplantısında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a Selimiye Cami Meydanı’nın düzenlenmesi ile ilgili düşüncelerimizi arz ettik” şeklinde açıklamada bulundu.
“Selimiye Meydanı çözüme kavuşuyor”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un taleplerini geri çevirmediğini aktaran Başkan İba, Selimiye Meydanı’yla ilgili tüm sorunların çözülmesi ve ivedilikle meydanın düzenlenmesine başlanılması talimatını verdiğini ifade etti.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ilgili taraflar ile yaptığı görüşmelerin ardından, Selimiye Camii çevresi rekreasyon projesinin bakanlık tarafından finanse ve ihale edileceğini belirten Başkan İba, belediyenin de desteği ile yapılmasına karar verildiğinin müjdesini verdi.
” Selimiye’ye Edirne’mize ve ülkemize yakışır halde düzenleme yapılacak”
Bu süreçte Yemiş Kapanı Hanı Projesi’nin de hızlandırılarak bir an önce yapım işlerine dahil edilmesine karar verildiğini duyuran Başkan İba; “Bu vesileyle Selimiye Meydan Projesi’nin başlayacağı ve çok kısa sürede tamamlanacağı müjdesini vermekten büyük mutluluk duyuyorum. Böylelikle uzun süredir kullanılamayan meydan, yeni yüzüyle Selimiye’ye Edirne’mize ve ülkemize yakışır halde düzenlenecektir” dedi.
Başkan İba’dan Edirnelilere bir müjde daha
Edirne’nin daha iyi noktalara gelebilmesi ve gelişimi için gerekli çalışmaları yaptıklarını söyleyen Başkan İba, Selimiye Camii ile ilgili bir müjde daha verdi.
Selimiye’nin restorasyonunun da bu yıl içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacağının müjdesini veren Başkan İba; “Her konuda olduğu gibi Selimiye Meydanın düzenlenmesiyle ilgili desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a, Edirne Valimiz Ekrem Canalp’e, Edirne Milletvekilimiz Fatma Aksal’a ve Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a teşekkür ediyorum. Tüm gayretimiz, hemşehrilerimizi hak ettikleri bir Edirne’de yaşatabilmek içindir. Bu gaye ile çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Şehrimize hayırlı olsun” diyerek açıklamasını sonlandırdı.