İNSANLAR TÜKENDİ, BİTTİ.! DESTEKSİZ TAM KAPANMA MI OLUR?

DEVA Partisi İl Başkanı Kerem Arda yaptığı açıklamada “Virüsün yayılma hızını azaltmak için tam kapanmayı destekliyoruz, ancak desteksiz kapanmayı büyük bir şaşkınlıkla karşıladık, Esnaflar, günlük çalışanlar, dükkânları kapatılan sektörler için çok acil desteklere ihtiyaç var. “desteksiz tam kapan mı olur” dedi.
İl Başkanı Arda, yaptığı konuşmada kapanma kararıyla birlikte vatandaşlara çok acil destek verilmesi gerekiyor, Bakın, insanlarımız tükendi, bitti artık. Kimsenin dayanacak gücü kalmadı. Önceki yıl gibi kimsenin ne bir yedek akçesi ne de yastık altında bir şeyi kalmadı” dedi. DEVA Partisi İl Başkanı Kerem Arda, ülke genelinde koronavirüsün yayılma hızını azaltmak amacıyla alınan 17 günlük tam kapanma kararını değerlendirerek, “desteksiz tam kapan mı olur. Kapanma kararıyla birlikte vatandaşlara çok acil destek verilmesi gerekir, “insanlar tükendi bitti. ” dedi.

“ACİL OLARAK DESTEKLERİN BAŞLAMASI LAZIM”
Başta esnaf olmak üzere tüm halkımıza acil olarak desteklerin başlaması konusunda Hükümete çağrıda bulunan Arda; “Önceki gün Cumhurbaşkanı yaptığı açıklama ile 29 Nisan Perşembe günü saat: 19.00’dan itibaren, 17 Mayıs Pazartesi Saat: 05.00’e kadar yani 17-18 günlük tam kapanma ilan etti. Açıkçası bu karar ülkemizin ihtiyacı olan bir kapanmaydı. Biz de DEVA Partisi olarak bu kapanmayı istiyorduk ve bekliyorduk. Çünkü hastanelerdeki yük ağırlaşmıştı. Sağlık çalışanlarının doktorların üzerindeki yük ağırlaşmıştı. Virüsün yayılım hızı çok artmıştı. O sebeple de biz kapanma kararını doğru buluyoruz. Fakat kapanma kararıyla beraber çok acil olarak desteklerin başlamasını istiyoruz. Esnaflar, günlük çalışanlar, dükkânları kapatılan sektörler için çok acil desteklere ihtiyaç var. Maalesef dün Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamada herhangi bir destek açıklanmadı. Sadece tam kapanma vatandaşa tebliğ edildi. Açıkçası bu çok üzücü ve şaşırtıcı bir durum. Çünkü bu gibi kapatmalar dünyada yapıldığında bununla ilgili olarak herkesin bütün ülkelerin önlemleri ve destekleri oluyor. Fakat bizde nedense yok. Bunun da sebebini ben şöyle açıklıyorum; bugün artık iktidar çarşıda pazarda milletle beraber olamıyor. Milleti dinlemiyorlar, onların dertleriyle dertlenip tasalarıyla tasalanmıyorlar. Açıkçası milletin nasıl bir bunalımda nasıl bir dar boğazda olduğunun farkında değiller. Hatta bugün Ak Partililerin dahi sesini duymuyor iktidar. Ak Partililerin de büyük sıkıntıları var bu süreçte, onların da evlerine ekmek götürmek gibi kaygıları var. Ama kimse duymuyor. Açıkçası görmezden geliniyor. O sebeple böyle kararların alınabileceğini düşünüyorum. Zaten Anayasa’da da maddemiz var; bu gibi kapatma durumlarında devletin destekler ve hibelerle vatandaşına destek olacağına ilişkin Anayasa’nın hükümleri var. Biz acilen iktidardan ve ortaklarından vatandaşlar için destek istiyoruz. Bir yıl oldu, insanlar tükendi, insanlar bitti. Geçen seneki gibi kimsenin ne bir yedek akçesi ne yastık altında bir şeyi kalmadı. Bunun sosyal sonuçları olmadan acilen insanlarımıza destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.