Pekcanlı: “Bunlar CHP’ye yapılan hukuk dışı özel uygulamalardır”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Merkez İlçe Başkanı Av. Burak Güngörmedi ile birlikte İl Binasında düzenlediği basın toplantısında, yaklaşık olarak 1 hafta 10 gündür devam eden afiş krizi aldı başını gitti. Biz CHP İl ve İlçe Örgütü olarak 128 Milyar Doların nerede olduğu ile ilgili soruları sormaya devam edeceğiz. Biz bu afişlerin çalışmasını kimseyi suçlama anlamında yapmadık. Sadece hepimizin hakkı olan bu soruyu Ana Muhalefet Partisinin temsilcileri olarak bizde olduğu için Türkiye’de eş güdümlü böyle bir çalışma yapıldı. Merkez Bankasının kaynaklarında olması gereken 128 Milyar Doların nerede olduğunu soruyoruz ve sorularımız da yavaş yavaş cevap bulmaya başladı. Bazı siyasiler bu konuda ikna edici bir şeyler söylüyor ama biz henüz ikna olmadık. Bununla ilgili çalışmalarımız yasal çerçevede devam edecek. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Cumartesi günü Afişlerle ilgili kriz çıktı ve toplatıldı. Toplatılma gerekçisini bütün Türkiye görerek güldü. Biz de Afişlerin toplatılması ile ilgili itirazımızı Edirne Sulh Ceza Mahkemesine yaptık. Muhtemelen 1-2 gün içinde netleşecektir. Merkez İlçe Başkanımız aynı zamanda hukukçu kinliği ile de burada. Partimizin bir çok avukatı bu işi yakından takip ediyor. Genel Merkezimiz de Edirne’de yaşanan bu son gelişmeleri ciddi anlamda yakından takip ediyor. 128 Milyar nerede? Pankartımızı astıktan sonra bir gece yarısı saat 02.00 civarı gelip söktüler. Ertesi günü sadece 128’i astık. Bu 128 yazısına da sadece 12-13 saat kadar dayanabildiler. 128 yazısını da Valilik kararıyla kaldırdılar. Biz de önceki gün Edirne İdare Mahkemesi’ne bu karara da itirazda bulunduk ve Edirne Valiliği’ne de aldıkları kararla ilgili de bunun yanlış olduğunu söyledik. Edirne’de diğer siyasi partilerde, siyasi sloganlar, farklı yazılar, her şey var. Valiliğe biz bu anlamda itirazımızı da yaptık. Hatta bakın burada bunlar da var. Bunlar niye müdahil olmuyor diye sorduk. Önceki gün verdiğimiz dilekçeden hala bir haber yok. CHP’ye 6-8 saat gibi kısa sürede yapılan işlemler, neredeyse 1 gün geçmesine rağmen diğer siyasi partilere yapılmıyor. O zaman bizim de aklımıza sadece bu geliyor. “Bunlar CHP’ye yapılan hukuk dışı özel uygulamalardır” dedi.
Yasal olarak bu mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Pekcanlı; “Buradan kamuoyuna özellikle söylemek istiyorum. Yakında bunu da göreceksiniz. Yasal çerçeve içerisinde ve yasaların bize tanıdığı bütün imkanları kullanarak “128 Milyar Dolar” nerede diye sormaya devam edeceğiz. Bu slogan da artık herkesin dilinde olmaya başladı. Bu konuya karşı taraftan açıklık gelene kadar biz Edirne Örgütü olarak bu soruyu sormaya devam edeceğiz.” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 174631725_2948427265481751_3971121070534181524_n-1024x515.jpg


“BU YASAK SADECE CHP İÇİN ALINMIŞTIR”
Konuyla ilgili Yasal süreç hakkında bilgi veren CHP Merkez İlçe Başkanı Burak Güngörmedi; “Edirne Valiliği bildiğiniz üzere 16 Nisan 2021 tarihinde bir karar aldı ve bu kararda Siyasi partilerin, afiş, poster, pankart gibi malzemeleri asmaması ile ilgili bir yasak geldi ve bu yasak kararını da bize tebliğ ettiler. Ancak bu yasağın sadece partimizle ilgili alındığını düşünüyor ve şöyle biliyoruz. Edirne’de faaliyet gösteren diğer siyasi partilerin, parti binalarına asmış olduğu afiş ve pankartları kaldırmaları ile ilgili Sayın Valimize 22 saat önce bir dilekçe sunduk. Bize 2-3 saat içerisinde yasak kararı aldırıp, polis memurlarını gönderip, afişlerimizi söktüren Sayın Edirne Valiliği 22 saat geçmesine rağmen dilekçemize ne cevap verebildi nede işlem yapabildi. Yani Hukuka aykırılık hala devam etmektedir. Biz burada 128 Milyar Doları ne yaptınız? Çaldınız? Çırptınız? Demiyoruz arkadaşlar… Çok basit bir soru soruyoruz ve 128 Milyar Dolar nerede? Ne yapıldı? Nasıl bir işlem silsilesinden geçti?… Ve sonuç olarak Bu para nerede? Bu para vatandaşımızın bizim paramız… Biz bunu sormazsak siyasi partiler olarak görevimiz nedir? Bu soruyu sorduğumuzda Edirne Valiliği ve Edirne İl Emniyet Müdürlüğü bu şekilde bir yasaklama kararı aldı.” Dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı fevzi-pekcanli-basin-tioplantisi2.jpg

“Her zaman Binamıza Afiş ve Poster asma yetkisini Kanundan alıyoruz”
Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen kütükleri hakkında, Siyasi Partiler ile ilgili kanun 60.maddesini Basın Mensupları aracılığı ile kamuoyuna paylaşan Merkez İlçe Başkanı Av. Burak Güngörmedi; “ Parti Bayrağı, afiş, poster, pankart ve benzeri malzemeleri Siyasi Partiler, il, ilçe ve belde binalarına her zaman asabilir ve yapıştırabilir. Bakın ne kadar net ve ne kadar açık bir madde. Biz binamıza bu afiş ve posterleri her zaman asabilme yetkisini kanundan alıyoruz. Bizim anlayamadığımız; Edirne Valiliği hangi kanuna göre bu yasağı çıkardı? Ben hukukçu olarak bunu anlamış değilim. . Ben bu kanunların bütün maddelerini teker teker okudum. Sayın Edirne Valiliği’ne yasaklama kararı verebilecek tek bir madde yoktur. Varsa da bize gelsinler hukuki olarak bunu açıklasınlar. Biz CHP Olarak hukuki çerçeveden hiçbir zaman dışarı çıkmadık ve çıkmayacağız. Vatandaşlarımızın hakkını aramaya devam edeceğiz. ” dedi.