KÖY HALKI 3 HARFLİ MARKETLERİ İSTEMİYOR

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu yaptığı açıklamada
Enez Büyükevren köyümüzde CHP İlçe Başkanım Vedat Avcu, İl Genel Meclis üyemiz Şenol Kılıç, Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Ümit Kurt ,Esnaf Odası Başkanı İzzet Savuran ve esnaflarımızla birlikte Büyükevren köyümüze açılmak istenen 3 harfli marketler zincirini esnaflarımız istemiyor. 900 Nüfusu bulunan köyümüzde mevcut zaten 3 zincir market bulunuyor. Burada ki küçük esnaflarımızı bitirecek duruma gelmiştir.” dedi.

Gaytancıoğlu konuşmasında: “Turizm sektörü bin bir güçlükle yeni sezona hazırlanıyor. 2020 yılını kaybeden sektör yanlış politikalar nedeniyle 2021 yılı da kaybedilecek gibi görünüyor.
Turizm sezonu başlarken buralarda çalışıp ekmeklerini kazanan esnafımızın sorunu büyük. Bu sorunların başında da zincir marketler geliyor. Nalburiyeden manava, kırtasiyeden gıdaya her şeyi satan bu marketler yüzünden buralardaki esnaf artık geçimlerini sağlayamıyor. Zaten turizm sıkıntılı, esnaf sıkıntılı. Bu marketler sıkıntıları katlayarak büyütüyor.


Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde bu markerler için böylesi başıbozuk bir düzen vardır? Her istediği yere market açabilmektedirler?
Bunun bir örneği de bizim Saros Körfezindeki Enez İlçemizde. Bugünlerde AKP’nin Katar aşkıyla yok etmek için çabaladığı dünyanın en güzel denizlerinden Saros Körfezinin kıyısındaki ilçemizde ve köylerinde 15ten fazla bu zincir marketlerden var. Toplam nüfus kış aylarında 10 bini bulmaz. Yaklaşık 15 km. çapındaki bir alanda 15 zincir market ve şimdi yenileri açılmak isteniyor. Enez’e bağlı Büyükevren köyünün 900 civarında nüfusu var. İki zincir market var şimdi bir başkası daha açılıyor.
Peki buralardaki esnaf ne yapacak. Turizmden geçinen halk ne kazanacak. Kendi yaşadıkları yerlerin turizm potansiyelinden neden yurttaşlarımız yararlanamayacak?
Zincir marketlerle ilgili mutlaka bir düzenleme yapılmalı ve esnafımız korunmalıdır. Böyle bir başıbozukluk olmaz. Zincir marketler şehirlerdeki esnafımıza büyük zarar verirken böyle küçük turistlik yerlerde tamamen esnafı öldürüyor. AKP artık seyirci olmayı bırakıp hükümet olduğunu hatırlamalı. 3 – 5 market için değil gerçekten esnaf için düzenlemeler yapmalıdır.” ifadelerine yer verdi.