Kerem Arda: “Yüksek Kur, Yüksek Faiz, Yüksek Enflasyon, Yüksek İşsizlikle, Dünya Üzerinde Yeni bir Rekor Kırdık ”

DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda Son Günlerde yaşanan Ekonomik Dalgalanmalar ile birlikte Pandemi sürecinde Edirne’nin Yüksek Riskli Grup olan Kırmızı’dan neden çıkamadığı konusunda önemli açıklamalar yaptı. AJANS TV’ye konuşan İl Başkanı Arda:  “2018 yılından bu yana ülkemiz sistematik bir krizin içinde kavruluyor.  2018 yılında Rahip Brunson olayı ile başlayan ve ardından Pandemi süreci ile devam eden  ve yine Türkiye’nin yönetilememe ve kötü yönetilme diye nitelendirebileceğimiz bir süreç yaşadık ve yaşamaya devam ediyoruz.  Geçtiğimiz yıl Kasım Ayında Cumhurbaşkanımızın Damadı, Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın istifasıyla yeni bir finansal süreç başladı.  Ardından Sayın Naci Ağbal Merkez Bankası Başkanı olarak atandı. Kendisi de ekonomik olarak doğruları yapmaya çalıştı. Çünkü elinde başka bir alternatif yoktu. Naci beyin elinde başka bir alternatif olmayınca bu acı reçeteyi uygulamaya koydu. Biz tabi bu arada Pandemiyi ve diğer gündemi konuşurken geçtiğimiz Haftalarda birden Merkez Bankası Başkanı 4 yılı tamamlamadan Görevden alındı. Tabi bu artık alışkanlık haline geldi. Buda piyasalar için hem de ekonomi için müthiş bir itibarsızlaştırma yaratıyor.  Bununda bedelini o Cuma Akşamından Pazartesi’ye bağlayan %10 fakirleşerek ödedik.  Şu anda Türkiye Dünya üzerinde ekonomik anlamda başarılamamış bir şeyi başarıyor.  Yüksek Kur, Yüksek Faiz,  Yüksek Enflasyon, Yüksek İşsizlik. Türkiye zor günler yaşıyor ve böyle giderse de yaşamaya devam edecek. Bu yüksek faizle ne reel sektörde nede finansal piyasalarda iş yapmak mümkün değil. Çok ciddi bir döviz borcumuz var. Bütün bunların temelinde de Türkiye’nin ve ekonominin iyi yönetilememesi geliyor.” dedi.

“Demek ki böyle bir gövde gösterisine ihtiyaç duyuluyor.”

Pandemi Sürecinde  gerçekleşen Lebaleb AK Parti kongrelerine de tepki gösteren DEVA Partisi Edirne İl Başkanı Kerem Arda; “Ben bu kongrelerin artık kasti yapıldığını düşünüyorum. Yalnızca Kongre Salonunun içinde değil önünde de  15 bin kişi toplanıyor. Zaten o insanlara oraya salona giremeyeceklerini bilerek oraya getirilmişler.  Demek ki böyle bir gövde gösterisine ihtiyaç duyuluyor. Türkiye’nin böyle zor günler yaşadığı ve rakamların 30 binlere dayandığı bir dönemde insanların gözüne soka soka bunun yapılması üzücü. Bakın ben fazla bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü herkesin gözü önünde bunlar gerçekleşiyor. Bunu herkes görüyor.”dedi.

“Bizim rakamlarımızın üstündeki iller şu anda açık. Biz Kapalıyız”

Edirne’nin yüksek riskli grupta Kırmızı kategoride olmasını da değerlendiren İl Başkanı Arda; “Türkiye yeni bir uygulamaya geçerek, ilk açıklanan harita ile Edirne Kırmızı ilan edildi. Biz o zaman yanılmıyorsam 105 ‘le Kırmızıya geçtik ve dediler ki 15 günde bir bu harita yenilenecek.  15 günün sonuna geldiğimizde  Edirne 175-180 civarı olmuştu. Bu arada etrafımızdaki herkes bizim ilk rakamlarımıza ulaşmıştı. Buna rağmen Edirne kapalı kalmaya devam etti.  Geri kalan Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul açık kaldı. En son geçtiğimiz hafta İstanbul bizi de geçti. Hala İstanbul’da her yer açık. Fakat Edirne niçin açılmadı. İktidarın büyük ortağının Edirne’deki bir temsilcinin geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili bir açıklaması oldu ve diyor ki; “EDİRNELİLERİ MASKE-MESAFE VE HİJYEN KURALLARINA UYARAK KIRMIZIDAN KURTULMAYA DAVET EDİYORUM” gibi bir çağrıda bulunuyorlar. Açıkçası ben burada daha önemli bir şeyin altını çizmek istiyorum .Edirnelilerin daha önemli bir şeye ihtiyacı var bence. Çünkü bizim rakamlarımızın üstündeki iller şu anda açık. Biz Kapalıyız. “dedi.

“MASKE-MESAFE VE HİJYENE UYAN BİR İL’İZ”

Edirnelilerin Maske-Mesafe ve hijyene uyduğunu belirten Arda; “Sayın Valimiz önderliğinde ilimizde önlemler alındı. Bu sürece bütün Emniyet Teşkilatı tahsis edildi. Türkiye’de görülmemiş denetlemeler ve çalışmalar yapıldı. Bakın bizim rakamlarımızın üstünde olan iller şu an açık. Bu kul hakkıdır. Bu Edirnelilerin hakkına girmektir. Siz insanları MASKE-MESAFE ve HİJYENE davet edeceğinize Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşacaksınız, Sağlık Bakanına ulaşacaksınız. “Burada bir haksızlık yapılıyor, burada bir adaletsizlik yapılıyor. Edirnelilerin hakkı yeniyor.”   Diye siz bunu gündeme taşımalısınız. Edirne’yi bu dar boğazdan kurtaralım.”dedi.

Esnafa verilen desteklerden Esnafın memnun olduğu yönünde açıklamalar yapıldığını ifade eden Arda; “Ben buradan iddia ediyorum. Noter huzurunda bir çekiliş yapalım ve Edirne’deki esnaflardan 10 tane esnafın ismini Noter huzurunda belirleyelim ve o 10 tane esnafa gidip soralım: “SİZ DESTEK ALDINIZ MI? ALDIĞINIZ DESTEK YETERLİ Mİ? ALDIĞINIZ DESTEKTEN MEMNUNMUSUNUZ?” diye bir soralım. Artık Halkından tamamen kopmuş, vatandaşla irtibatı tamamen kesilmiş bir yönetim var.”dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ sürecini Yargıya taşıyoruz”

İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesi ile ilgili açıklama yapan Arda: “Bu sözleşme kadınlarımızı ve kızlarımızı koruyan bir sözleşmedir. Bunun içerisinde kesinlikle herhangi bir o anlamda bir şey yoktur. Bu sözleşmeden 1 gecede ben çıkıyorum demek, Türkiye’nin itibarını zedeleyen en önemli gelişmelerden biri olmuştur. İmzalanmış bir Uluslar arası sözleşmelerden biz bu şekilde ayrılmayacağımızı düşünüyorum.  Bu sebeple de Genel başkanımızın ve Kadın Politikaları Başkanımızın önderliğinde biz bu süreci yargıya taşıyoruz. Bu konunun da Yargıdan döneceğini düşünüyoruz.”dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı kerem-arda-deva-partisi.jpg

DEVA PARTİSİ SEÇİME GİRMEYE HAK KAZANDI.

1 Yaşına Basan Deva Partisi’nin seçimlere girmeye hak kazandığını ifade eden Arda;  “6 Haziran 2021 yılında yapılacak ilk seçime Deva Partisi olarak girebiliyoruz. Türkiye’nin geçirdiği bu zor günlere biz yapıcı eleştirilerle dahil olmak istiyoruz. Bizim niyetimiz Üzüm yemek, Bağcıyı dövmek değil. Biz Edirne ve ülkemiz için iyi şeyler yapılmasını istiyoruz. Buradan Edirnelilere sesleniyoruz: Gelsinler konuşalım. Aynı fikirde olmak zorunda değiliz. Edirne hiçbir partinin kalesi değildir. Edirnelilerin de artık hizmet beklediğini biliyoruz. O anlamda biz yeni siyaset yapmak isteyen, dürüst siyaset yapmak isteyen, herkesi Deva Partisine siyaset yapmaya davet ediyoruz. Sadece iki kriterimiz var.   Biri “İYİ İNSAN OLMAK”  diğeri “İŞİNDE İYİ OLMAK”  Hep beraber Hem Edirne’mizi hem de ülkemizi bu dar boğazdan çıkaralım. Türkiye’de bugün seçimi ne kadar geciktirirlerse DEVA Partisi’nin iktidarı o kadar kesinleşecek. Biz bunun da hesabını yapmıyoruz. Çünkü seçim geciktikçe, bu yanlış yönetim devam ettikçe Türkiye’nin aldığı tahribatta büyüyor. Bu tahribatın büyümemesi içinde yetkilileri daha duyarlı olmaya, ülkemiz için doğru adımları atmaya davet ediyoruz ”dedi.