Pekcanlı: “LEBALEB’ AKP kongresine Tepkiler büyük”

4-5 aydır hafta sonu kapalı. Akşam 21:00’dan sonra yasak. Kıraathaneler kapalı, lokantalar kapalı. Demek ki sadece buraları yasaklanmasına rağmen, artan vaka sayıları devam ediyor, demek ki alınan önlemler dışında farkı bir şeyler yapmak gerekiyor. Yasaklarla bu iş çözülmüyor. Esnafımızda artık arayış içerisinde. Bu kongrenin bu şekilde yapılması çok tepki aldı

1 yıldır devam eden Covid-19’la mücadele sürecinde Esnafın çok zor günler geçirdiğine dikkat çeken CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı; Edirne’de esnafı uzun süredir zor durumda, çıkış yolu bekliyor. Özellikle bu renkle ilgili belirsizlik var. Çünkü, kırmızıdır, turuncudur, mavidir, sarıdır derken buna da inancı kalmadı artık. Değişen bir şey yok, sayılar artıyor. Yasaklarla bu iş çözülmüyor. Esnafımızda artık arayış içerisinde. Bu kongrenin bu şekilde yapılması çok tepki aldı” dedi.


‘LEBALEB’ AKP kongresine tepkiler çığ gibi büyüdü”
Siyasi partilerin Pandemi sürecinde kurallara uyarak sürece katkı sağlayıp vatandaşlara örnek olması gerektiğinin altını çizen Pekcanlı; “Önceki gün gerçekleşen AK Parti 7.Olağan Kongresinde ‘LEBALEB’ şekilde salonların dolu olması ve insanların otobüslerle akın akın taşınması. Hiçbir sosyal mesafe kurallarının uygulanmaması sürece zarar vererek, vaka sayılarının artmasına neden olabilir. Diğer illerde önlem alınmayınca, bu sefer Edirne’de ki esnafımızda haklı olarak tepkisini dile getiriyor. Esnafımız bu tepkisini dile getirirken bakıyorsunuz, esnafa örnek olması gereken biz siyasi partiler Cumhuriyet Halk Partisi de olsun, Adalet Kalkınma Partisi de olsun ve ya diğer partiler olsun. Dünkü kurultayı herkes izledi. AK Partinin kurultayında yeni öğrendiğimiz ‘LEBALEB’ şekilde salonların dolu olması ve insanların otobüslerle akın akın taşınması. Hiçbir sosyal mesafe kurallarının uygulanmaması. Evet kurultay olur mu olur, bir dizi önlem alırsınız. Ben açıkçası, Bu kurultayın dışında şova dönük bir görüntü izledim.

AYLARDIR KAPALI OLAN ESNAF DURUMA TEPKİLİ
Dünden beri Edirneli esnaftan çok telefon aldım bunu dile getirmemi istediler. 4-5 aydır hafta sonu kapalı. Akşam 21:00’dan sonra yasak. Kıraathaneler kapalı, lokantalar kapalı. Demek ki sadece buraları yasaklanmasına rağmen, artan vaka sayıları devam ediyor, demek ki alınan önlemler dışında farkı bir şeyler yapmak gerekiyor. Yasaklarla bu iş çözülmüyor. Esnafımızda artık arayış içerisinde. Bu kongrenin bu şekilde yapılması çok tepki aldı.” dedi.
“3-5 arkadaşımızın istifası bu partiyi sarsmaz ama üzülürüz.”
Cumhuriyet Halk Partisi yaklaşık bir asırlık parti olduğunu ifade eden Pekcanlı: “Burada bir sürü insanlar gelmiş geçmiş. Ne Rahmetli Ecevit’e kaldı ne başka birine kaldı. Bu parti kimseye kalmayacak. Tabi ki iktidara yürüdüğümüz bu günlerde, kendi düşüncemizle bile uyuşmayan diğer siyasi partilerle bile aynı safta olmaya çalışıyoruz. Biz diğer siyasi partilerle aynı kulvarda yürümeye çalışırken, kendi içimizden bazı arkadaşların yeni bir oluşumla partiden ayrılmaları üzücü. Biz başka partilerle ittifak içindeyken, bu arkadaşlarımızın gitmesini, bu arkadaşlarımız bu seçimde bu partiler başarısız olursa, onlarda başarısız olursa bu insanlara onlar anlatacak bunun sebebini. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak,sel gider kum kalır. Cumhuriyet Halk Partisi kimseyle kalmamıştır. 3-5 arkadaşımızın istifası bu partiyi sarsmaz ama üzülürüz.” dedi.


“Bu tartışma konusu bile olmamalıydı. Müftü o gün nankörlük etmiştir.”

Edirne Müftüsünün Çanakkale Şehitlerini anma töreninde Atatürk’e duasında yer vermemesi ardından CHP İL Başkanı Fevzi Pekcanlı sosyal medya üzerinden paylaşım yaparak’ nankör’ müftü diye açıklama yapmasının ardından Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş’te Pekcanlı’yı eleştirmesinin ardından Fevzi Pekcanlı yeniden konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Biz işini yapan insanlara karışmayacağız ama 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anarken Mustafa Kemal Atatürk’e bizim atamıza bir dua yapılması çok mu gelir miydi bu insanlara. Bu tartışma konusu bile olmamalıydı. O anıtın etrafından olan insanlar benden o an tepki beklediler ama o ambiansa ters hareket etmek istemedim. Orasının manevi ruhu yüksek bir yer olduğu için daha sonra sosyal medyadan yazdım .Mustafa İriş’in kendi görüşü. Orada bütün siyasi partiler olsa müftü Mustafa Kemal Atatürk’e dua okumasa orada ki herkes yine Cumhuriyet Halk Partisi il başkanından o tepkiyi bekler, Mustafa İriş’ten o tepkiyi beklemezdi zaten. Bende üzerime düşeni yaptım. Müftü o gün nankörlük etmiştir. Bugün bu toprakları kurtaran,bizlere bağımsızlığımız sunan kişiye bir dua edilmesi bu kadar zor olmamalıydı. Kelimemi tekrarlıyorum’ Nankörlük’ etmiştir.
“Bayrak bizim ulusal değerimiz.”
Edirne’de genel olarak bakıldığında, Edirne’de son bir iki yıldır,kamu kurumlarında görevlendirilen insanlara bakarsanız İlahiyat fakültesi dekanın öğrencilerle ilgili söylemeleri. Sonra bayrağın asılması. Bayrak bizim ulusal değerimiz. Bu bayrak 24 saat asılı dursa kime ne zararı var. Hem de Edirne sınır şehri. Edirne’de bazı kurumları yöneten kişilerde atamıza karşı bayrağımıza karşı belli bir zafiyet var. Biz bunu yakından takip ediyoruz. Ama bu insanlarda unutmasın ki herkesin bir amel defteri vardır,biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak da amel defterine her şeyi yazıyoruz.”dedi.