EDİRNE VALİSİ EKREM CANALP’İN 26 MART BALKAN ŞEHİTLERİNİ ANMA MESAJI

Edirne Valisi Ekrem Canalp yayınladığı mesajda; “Bugün ülkemizin en huzurlu şehirlerinden biri olan Edirne’miz, 1361 yılında fethedilerek Türk yurdu olmuştur. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi şan ve şerefle dolu olan bu kadim kentimiz başta İstanbul olmak üzere Balkanların fetih hazırlıklarının yapıldığı şehirdir.
Ne yazık ki huzur ve medeniyetler şehri Edirne, 1912 yılında Balkan devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu’na karşı giriştiği Balkan Savaşı’nda, Mehmet Şükrü Paşa’nın kumandasında 155 gün hiçbir destek alınmadan kahramanca savunulmasına karşın, 26 Mart 1913’de işgale uğraması sonucunda tarihinin en acı günlerini yaşamıştır.

Kentin düşman eline geçmesi ile binlerce vatan evladı esir düşerek, Sarayiçi mevkiinde günlerce açlık ve salgın hastalıklarla mücadele etmiştir. 26 Martta işgale uğrayan Edirne, Enver Paşa komutasındaki birliklerimiz tarafından 21 Temmuz 1913’te yeniden vatan topraklarına katılmış ve acı günler son bulmuştur.

Hepimiz biliyor ve inanıyoruz ki; atalarımızın uğruna canlarını feda ettiği bu topraklar sonsuza kadar Türk yurdu olarak kalmaya ve ay-yıldızlı bayrağımız burada sonsuza kadar dalgalanmaya devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm gazilerimiz ile bu topraklar uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi 26 Mart Balkan Şehitleri Anma günü münasebetiyle şükran ve rahmetle anıyorum. Vatan size minnettardır, Ruhlarınız Şad olsun.”dedi.