GÜREŞ CAMİASI BALABAN İÇİN AYAĞA KALKTI..!

SURVİVOR 2021’e yarışmacı olarak katılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı İsmail Balaban’ın önceki gün Gönüllüler takımından Uğurtan Dora’ın kullandığı “Soytarı”, “Zenne gibi oynarsın ancak” gibi çirkin ifadelere maruz kalması Güreş camiasını ayağa kaldırdı.

GÜREŞ CAMİASINDAN BÜYÜK TEPKİ YAĞDI

Edirne doğumlu olan ve Ata Sporunu yakından tanıyan Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu TV 8’de yayınlanan SURVİVOR programında Ünlüler takımında yer alan KIRKPINAR BAŞPEHPLİVANI İSMAİL BALABAN’a, Karşı takımda (Gönüllüler) yer alan Uğurtan Doran’ın sarf ettiği sözler ekran başındaki milyonları ve güreş severleri adeta çileden çıkardı.

Yarışmada yaşanan bu talihsiz görüntülerin Kanal sahibi Ilıcalı tarafından müdahale edilmeden reyting uğruna yayına verdiğini iddia eden Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Eski Başpehlivanı Abdullah Ersoy: “Canımızı acıtıyor. Efendi bir başpehlivanımız gaflete düşüp bu daveti kabul etmiş olabilir. Ben şahsen baştan karşı çıkmıştım. Destekleyenlerde oldu. Ama şu anda gidişat iyi değil. Şu anda topyekun birlik olup bu programı protesto edip şampiyonumuzu çekmeliyiz. Kanal sahibine haddini bildirmeliyiz. Bizim yağlı güreşimizin de “ Kırkpınarımızında reklama ihtiyacı yoktur. Pirimiz üstadımız Hazreti Hamza dır. Buradan yağlı güreşin ne yazık ki himayesinde olan Güreş federasyonuna sesleniyorum. Sen ne iş yaparsın. Medeni iftiharımız PEHLİVAN ımız rencide ediliyor. Yağlı güreşimiz rencide ediliyor sen nerdesin? Sen bu işe niye izin verdin. Niye tepki göstermiyorsun. Güreşe ve güreşçimize böyle mi sahip çıkıyorsun? Son olarak şunu yazayım bu lafta yarışma proğramında işler daha kötüye gitmeden önlem alınmalı. Selamlar saygılar.” ifadelerine yer verdi.  

Başpehlivan Balaban’a karşı çirkin sözler sarf eden Dora’nın konuşmasını kesmeden yayınlayan TV 8 Kanalına büyük tepki yağdı.

Kırkpınar Yağlı Güreşlerin Efsane Ağası Seyfettin Selim Olmak üzere, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde kıran kırana mücadele eden bir çok Başpehlivan ve yüzlerce Güreş sever, Survivor’da mücadele eden Başpehlivan Balaban’a sahip çıkarak, SURVİVOR yarışmasından Çekilmesi yönünde çağrıda bulundu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı seyfettin-selim-1.jpg

KIRKPINAR AĞASINDAN YARIŞMAYI BIRAK ÇAĞRISI..!

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de İsmail Balaban’a “Survivor 2021 Programında yarışan Başpehlivanımız İsmail Balaban’a atılan mesnetsiz iddalar beni derinden üzmüştür! Bu gün bir pehlivan kolay yetişmiyor kimse böyle aşalayıcı kelimler kullanamaz! Programda bu tarz söylemlerin cevabı verilmeliydi… Yarışmadan çekilsin, gelsin orada ne kazanıyorsa ben vereceğim.”dedi.

GÜREŞ FEDERASYONUNDAN KINAMA MESAJI..!

Öte yandan Türkiye Güreş Federasyonu da konuyla ilgili bir KINAMA MESAJI yayınlayarak: “

Survivor 2021’de Ünlüler Takımı’nda mücadele eden Başpehlivan İsmail Balaban önceki gün karşı takım oyuncularıyla gerginlik yaşamış, gönüllüler takımından Uğurtan Dora ünlü sporcu için çirkin ifadeler kullanmıştır. Bu ifadeleri Türkiye Güreş Federasyonu olarak kınıyoruz. İsmail Balaban bu yarışmaya kendi isteği ile gitmiştir. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Başpehlivanı güreşçimize bu tür hakaretler yapılmasını uygun görmüyoruz. Yaklaşık 670 yıllık bir geçmişe sahip olan Kırkpınar yağlı güreşleri bizim kültürümüzün bir parçasıdır ve ata sporumuzdur. Yağlı güreşler, içinde sevgi, saygı ve hoşgörüyü barındırır. Bu değerler bir güreşçi için her zaman kazanmaktan daha önemlidir. Bu felsefe daha küçük yaşta pehlivanlara verilir. İsmail Balaban’da bu kültürle yetişmiş, ahlaklı bir başpehlivanımızdır. O hakareti yapan kişiyi kınıyor, İsmail Balaban’ın her zaman yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.