O KLİP HALK TV EKRANLARINDA

“18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü” dolayısıyla Edirne Belediyesi’nin hazırladığı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın, ‘Kocatepe’ şiirini okuduğu klip, Halk TV ekranlarında yayınlandı. Belediye Başkanı Recep Gürkan, daha sonra Fatih Ertürk ile Günün Raporu isimli programa telefonla bağlanarak, “Türkiye Cumhuriyeti’ni, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışında sonsuza kadar yaşatmak için and içtik bunu canımız, kanımız pahasına da olsa gerçekleştireceğiz” dedi.


 
Edirne Belediyesi, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 106. yıl dönümü nedeniyle özel bir klip hazırladı. Klipte Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Nazım Hikmet’in Mustafa Kemal Atatürk’ü anlattığı Kocatepe şiirini okudu. Çanakkale’den ve Çanakkale Savaşı’ndan görüntülerin yer aldığı klipte Edirne Belediye Bandosu da Çanakkale Türküsü’nü seslendirdi. Edirne Belediyesi’nin ve Recep Gürkan’ın sosyal medya hesaplarında yayınlanan klip, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.
 
Söz konusu klip ayrıca Halk TV ekranlarında da yayınlandı. Fatih Ertürk ile Günün Raporu isimli programda yer verilen klipin ardından Belediye Başkanı Recep Gürkan, telefonla canlı yayına alındı.
 
Yayına Gelibolu’ndan telefonla bağlandığını belirten Gürkan, “Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçaroğlu ile beraber Gelibolu Yarımadası Alçıtepe köyündeyiz. Savaşın tam merkezinde yer alan köylerden birindeyiz. Genel Başkanımız buradaki muhtarlar ile bir sohbet yapıyor. Buradan da hep beraber Çanakkale Şehitler Abidesi’ne geçip, tüm şehitlerimizin aziz hatıraları önünde çelenk sunma törenini gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile ben başta Cumhuriyeti’mizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş ve bu toprakları bize vatan yapan, kanlarıyla sulayan bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yad ediyorum” diye konuştu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı recep-gurkan-18-mart-klip2.jpg


 Çanakkale Savaşı’nın, Kurtuluş Savaşı’nın ve Cumhuriyet’in ön sözü olduğunu belirten Gürkan, “Biz bu vatanı Çanakkale’de yedi düvele karşı, emperyalizme karşı savunduk. Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’de halkın kalbine, yüreğine, aklına kazındı. Çanakkale’de Mustafa Kemal’in kazandığı bu haklı gururu bugün örtmeye çalışanlar var, perdelemeye çalışanlar var. Mustafa Kemal ismini silmeye çalışanlar var. Onlar zannediyor ki biz her başımız sıkıştığında Mustafa Kemal’in ismini kullanmaya çalışıyoruz ya da onun arkasına sığınmaya çalışıyoruz. Tam tersi Mustafa Kemal Atatürk, onun ilke ve devrimleri, yaşamı, yaptıkları, bu ülkeye kazandırdıkları, bu ülkeyi kurması bizim arkamızda öyle bir güç ki, biz bu güçle Cumhuriyet’i ilelebet payidar kılmaya yemin etmiş insanlarız. Her ne pahasına olursa olsun, bedeli ne olursa olsun. Üzerimize de gelseler tıpkı, marşımızda olduğu gibi yıldırımlarda yağdırsalar üzerimize biz Türkiye Cumhuriyeti’ni, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında sonsuza kadar yaşatmak için and içtik bunu canımız, kanımız pahasına da olsa gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
 
Çanakkale Savaşı’nda sadece Müslümanların savaşmadığını Osmanlı tebaası olan çeşitli dinlere mensup, çeşitli milletlere mensup tüm insanların da savaştığını belirten Gürkan, “Bugün Belediyemizin yaptığı Edirne Asker Hastanesi Şehitliği’nde bir çelenk sunma töreni yaptık. Oradaki isimlere baktığımızda Ermeniler, Rumlar, Yahudiler var. Farklı milletlerden, farklı dinlerden, farklı etnik kökenlerden insanlar var. Onlar da bu topraklar için şehit düştüler. Onlar da bu toprakların vatan olması için gözünü kırpmadan canını verdiler. O yüzden Çanakkale bir destandır. Çanakkale Türk Milleti’nin bir destanıdır. Bu destanın kahramanı da, başkomutanı da milletimizin ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’tür” dedi.