ESNAFTAN ÇAĞRI: “ARTIK İŞYERLERİMİZİ AÇMAK İSTİYORUZ”

Covid-19’la mücadele kapsamında  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı son açıklanan verilere göre ‘çok yüksek riskli il’ konumunda bulunan  Edirne’de işletmesi kapalı olan esnaf “yeniden faaliyete geçmek istiyoruz, İşyerlerimizi artık açılsın” çağrısı yaptı.  Saraçlar Caddesinde toplanan yüzlerce esnafa CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Siyasi Parti İl Temsilcileri, STK yöneticileri de katılım sağlayarak destek verdi.

Burada yapılan açıklamada; “Edirne’mizde vakaların fazla oluşu ve bunun birçok konu ile sosyal yaşamı olumsuz etkilediği bir gerçektir. Tüm mekanların ve sınır kapılarının kapalı olmasına rağmen vaka sayısındaki artıştan mekanların sorumlu olmadığını göstermiştir. Tam 1 yıldır kapattığınız iş yerlerimizin kira, Kredi, vergi ve bunun gibi giderlerini ödeyebilmek için, arabasını, evini satan ve İcralık olan arkadaşlarımız bulunmaktadır.

“ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI”

 Artık dayanacak gücümüzün kalmadığını, AVM ve marketlerdeki gibi “HES” kodu, “Maske”,  “Mesafe”, “Hijyen”  kurallarına uyarak mekanlarımızı açmak istiyoruz. Kırmızı renkte riskli iller arasında gösterilen Edirne’de işyerlerimiz kapalı iken Vaka artışları devam edip Kırmızıya dönen illerimizde mekanlar kapatılmamıştır. Ayrıca mekanlar kapalıyken vaka sayılarında büyük bir düşüş gözlenmemiştir, Aksine artış olmuştur.  Demek ki Bunun sorumlusu mekanların açık veya kapalı olması değildir. Halkımızın sadece bir hafta içinde çevre illere giderek Cafe, Restoran gibi mekanlarda vakit geçirdiği gözlenmiştir. Yani renk uygulamasının güvenilirliliği kalmamıştır. Daha sonra bu durumun esnafımıza olumsuz yönde yansıyacağı bir gerçektir. Bizi en çok üzen aidatlarınızı zamanında yatırdığımız odalarımızın geçmişte,  bu süreçte ve bugünkü basın toplantımızda yanımızda olmamasıdır.

Esnafın dayanacak gücü kalmamıştır. Artık en kısa sürede mekanların açılması gerekmektedir. Tüm  ilgililere ve devlet büyüğümüz olan Sayın Valimize arz ederiz ki en kısa sürede gerek “HES” koduyla gerekse “Sosyal mesafe” önlemleri ile mekanlarınızı açmamız hem halkımızın psikolojisi hem de bizlerin Kazancı açısından kaçınılmazdır.”ifadelerine  yer verildi.