“ENGELLERİ AŞACAĞIZ”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bir süre önce hizmete sunulan Edirne Belediyesi Mor Ev Kadın Atölyesi’nde el emeği, göz nuru ürünleriyle ‘Ben de varım’ diyen kadınları ziyaret ederek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı. Tarihi Elektrik Fabrikası’nın Kadın, Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi olması için bir fonksiyon değişikli talebinde bulundukları fakat engellerle karşılaştıklarını belirten Gürkan, “İnşallah engelleri aşacağız. Ve devasa elektrik fabrikasını Kadın, Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi olarak Edirneli kadınların hizmetine sunacağız” dedi.
 
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde bir süre önce hizmete sunulan Edirne Belediyesi Mor Ev Kadın Atölyesi’nde üretici kadınlarla bir araya geldi. Kadınların el emeği, göz nuru ürünlerini inceleyen Başkan Gürkan, yaşanan kadın cinayetleri ve kadına şiddet, taciz, tecavüz gibi nedenlerle 8 Mart’ı Türkiye’nin buruk kutladığını söyledi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı RECEP-GURKAN-KADINLAR-8MART-1024x682.jpg


 
Kadına karşı işlenen bu insanlık suçlarına karşı toplumun tüm katmanlarının yüksek bir duyarlılığa ulaşmasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Gürkan, “Ne yaparsanız yapın bu toplumun eşit bir bireyi olan, eşit bir yurttaşı olan kadınlara yapılanların hoş görülmesi, herhangi bir gerekçenin altına sığınılması mümkün değil. Dünyanın yarısını kadınlar oluşturuyor. Edirne’nin nüfusuna baktığınızda neredeyse yüzde 50, 50 erkek ve kadın oranı. Bundan daha önemli bir şey var. Dünyanın kalan yarısı da kadınların eseri. Bu yüzden kadına karşı her zaman eşitlikçi, kabul edici ve onların yaşamamızdaki değerini, kıymetini bilen bir anlayışta olmamız gerek. Ben bir kız babasıyım. Bir kızım bir oğlum var. Yıllardır şunu söylüyorum; ‘Aman kızlarınızı mutlaka okutun. Mutlaka meslek sahibi olun. Mesleğini yapmasa bile kolunda bir altın bileziği olsun. Bir gün ihtiyacı olabilir. Hiç kimseye bağımlılığı olmadan yaşamını sürdürecek bir mesleği olması lazım.” Ama son yıllarda bu görüşüm değişti. Gördüm ki kız çocuklarını, kadınları eğitmek tek başına bir sonuç vermiyor. Bizim erkek çocuklarını eğitmemiz gerekiyor. Biz erkek çocuklarını doğru eğitirsek, ataerkil toplumun geleneksel davranış kalıplarının dışına çıkararak eğitirsek herkesin bir insan olduğunu ve herkesin eşit yaşama koşullarına sahip olduğu bilinciyle eğitirsek, o zaman bu çok üzüldüğümüz kadın cinayetlerinin, her türlü şiddetin de önüne geçmiş oluruz. O yüzden lütfen kadınlardan önce erkek çocuklarını eğitelim. Burada en önemli görev annelere düşüyor. Bir kez daha tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.
 
Edirne Belediyesi Mor Ev Kadın Atölyesi’nin ardından Tarihi Elektrik Fabrikası’na giden Belediye Başkanı Recep Gürkan, muhteşem binayı üretici kadınlarla birlikte gezdi. Tarihi Elektrik Fabrikası’nın Kadın, Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi olması için Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na bir fonksiyon değişikliği talebinde bulunduklarını ancak bazı engellemeler ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Başkan Gürkan, “İnşallah önümüze konulan bu engelleri aşacağız. Ve devasa elektrik fabrikasını Kadın, Aile Üretim ve Girişimcilik Merkezi olarak Edirneli kadınların hizmetine sunacağız” dedi.