MİLLİ MÜCADELE RUHU, ÇANAKKALE’NİN ARDINDAN İZMİR’E TAŞINDI

İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yıl dönümünde, Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kabulünün 100. Yılında İstiklâl Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy” sergisi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ardından İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu ve İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde ziyaretçileri ile buluştu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı TRAKYA-universitesi-1.jpeg

Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, 2021 yılının “İstiklâl Marşı Yılı” olarak kabul edilmesi dolayısıyla sergi düzenleme etkinliklerine devam ediyor. Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin tarafından organize edilen ve Edirne’nin ardından Türkiye’nin farklı kentlerinde ziyaretçilerini ağırlamayı sürdüren “Kabulünün 100. Yılında İstiklâl Marşımız ve Mehmet Akif Ersoy” sergisinin son durağı İzmir oldu. 12 Şubat 2021’ta ilk olarak İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu’nda ziyarete açılan sergi, 22 Şubat tarihinde İzmir Demokrasi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ile ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı TRAKYA-universitesi-3.jpeg

Sergi açılışlarında konuşan Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin, Trakya Üniversitesi olarak bağımsızlığın sembolü İstiklâl Marşı’nı ortaya çıkaran koşulları hatırlamak ve bu vesileyle Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anmak amacıyla sergi etkinliği gerçekleştirdiklerini belirterek “Milli Mücadele ruhunun başladığı Çanakkale’nin ardından sergimizi, Milli Mücadelenin ilk adımının atıldığı, Kuva-yi Milliye ruhunun doğduğu ve Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlandırıldığı İzmir’e taşımak istedik. Sergiyi bundan sonra ülkemizin farklı yerlerindeki kamu kurum ve kuruluşlarında sergilemeye devam edeceğiz. Bu vesileyle İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıldönümünü kutluyor, Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşları ile Milli Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u saygıyla anıyorum. Ayrıca, sergimize ev sahipliği yapan İzmir Kavram Meslek Yüksekokulu’na ve İzmir Demokrasi Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı TRAKYA-universitesi-2.jpeg

İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak, İzmir Kavram Meslek Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Derman Küçükaltan ve Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin ile çok sayıda akademik ve idari personelin katılımıyla açılışı gerçekleştirilen sergilerde, İstiklâl Marşı Şairi Mehmet Akif Ersoy ile Milli Mücadele kahramanları minnet ve şükranla anıldı.