EDİRNE ALARMDA; TEDBİRLER İÇİN BANKLAR KALDIRILDI

En son açıklanan Covid-19 risk raporuna göre Kırmızı kod ile “Çok yüksek riskli iller” arasında yer alan Edirne’de tüm parklardaki ve açık alanlardaki banklar İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Edirne Belediyesi tarafından sosyal mesafenin korunmasını engellediği gerekçesiyle geçici olarak kaldırıldı.
Edirne Belediyesi, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafenin korunmasını engellediği gerekçesiyle Saraçlar Caddesi, Şehit Astsubay Ömer Halisdemir 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Parkı, Barış Parkı ve nehir kenarları başta olmak üzere tüm park ve açık alanlardaki banklar geçici bir süreliğine kaldırdı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı banklar-sokuldu-4.jpg

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Edirne maalesef çok riskli iller arasında yer alıyor. Biz de bu nedenle önlemlerimizi arttırdık. Edirne İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla halkımızın yoğun olarak oturduğu park ve bahçelerdeki bütün oturma gruplarını kaldırdık. Önce Saraçlar Caddesi’nden başladık. Daha sonra Şehit Astsubay Ömer Halisdemir 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Parkı ve Barış Parkı başta olmak üzere bütün park ve açık alanlardaki bankları kaldırıyoruz. Meriç, Tunca ve Protokol Evi civarını bariyerler ile araç girişine kapatıyoruz. Özellikle son aylarda ev içi bulaş oranı çok arttı. Evlerde, apartmanlarda birbirimize gitmeyelim, misafir kabul etmeyelim. Komşuluk ilişkilerimizi bir süre donduralım. Ev içi bulaş çok önemli hale geldi” diye konuştu.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı banklar-sokuldu-1.jpg

Kırmızıdan, maviye geçilmezse esnafın çok zor durumda kalacağını belirten Tanrıkulu, “Bunun dışında hasta olanlarımız, ölenlerimiz oluyor. Mutasyonlu virüs olması nedeniyle bulaş hızı da arttı. Ağır hastalarda azalma oldu ama bulaş riski çok yüksek olan bir mutasyonlu virüs ile karşı karşıyayız. Bu bağlamda Edirnelilerden şunu istiyorum ne olur kurallara uyalım. İhtiyaç duymadığımız zamanlarda evimizden çıkmayalım, kalabalıklar oluşturmayalım. Ev içi bulaşı engellemek için de lütfen ev ziyaretinde bulunmayalım” dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı banklar-sokuldu-2.jpg

Tanrıkulu, vatandaşları maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaları yönünde bir kez daha uyardı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı banklar-sokuldu-5.jpg